Yeni nesil ressamlar iPhone'dan çıkıyor

Yeni nesil ressamlar iPhone'dan çıkıyor
Yeni nesil ressamlar iPhone'dan çıkıyor

LONDRA - İlk anda dev tuvaller üzerine yapılmış yağlıboya eserler gibi görünse de bunlar aslında 3.5 inç’lik iPhone ekranına yapılmış mini başyapıtlar. Tüm fotoğraflar, Brushes adlı uygulamayla, başparmak ve işaret parmağı kullanılarak yapılmış. 2.99 sterline (yaklaşık 8 TL) indirilebilen uygulama kısa sürede o kadar popülerleşmiş ki bazı insanlar dijital olarak yarattıkları eserleri sergilemek, hatta satmak istiyor. Fotoğraf paylaşım sitesi Flickr’da aktif bir Brushes topluluğu kurulmuş bile. Eserlerin çoğu iPhone kullanıcıları yolda giderken ya da beklerken yaratılmış. Programın yaratıcısıysa Steve Sprang.
Kullanıcılardan Steve Aplin, Brushes’la otobüs ve tren gibi toplu taşıma araçlarını gözlemleyerek çizimler yapıyor. 37 yaşındaki Aplin, “15 dakikayla bir saat arasında bir zaman harcıyorum. Genellikle otobüste ya da trende gözlediklerimi çiziyorum. Ortalıkta çizecek bir ton ilginç karakter var” diyor. Film sektöründe animasyoncu olarak çalışan Aplin, bu yeni dijital sanat dalgasını ‘eller kirlenmeden yapılan resim’ olarak tanımlıyor.
İtalya’da yaşayan 47 yaşındaki pazarlama direktörü Matthew Watkins’ın çizimlerini tamamlamasıysa birkaç dakika sürüyor. Resimlerinden birini, dişçide sıra beklerken yapmış. “Bazen çok güzel bir çizim yapmam birkaç dakikayı bulurken, kimi zaman birkaç saat de sürebiliyor” diyor.

(The Daily Mail)