Yeni neslin popüler çocukları

Yeni neslin popüler çocukları
Yeni neslin popüler çocukları
Onlar Türk popunun yeni starları. Şarkıları dillere dolanıyor, klipleri sosyal medyada milyonlarca kez izleniyor. İçlerinde eskiden 115 kilo olan da, Pink Floyd'la sahneye çıkma hayali kuran da var. Hürriyet'ten Hakan Gence genç popçulara sordu, Naim Dilmener yorumladı.

HALI SAHACI POPÇU
Melis Kar (25) - ‘Yerin de Dolmuyor ki’
O müzik yarışmalarından çıkıp tutunan ender isimlerden. Dört yıl önce ‘O Ses Türkiye’ yarışmasına katıldı, dört jüri üyesi de onu takımında istedi. O Murat Boz’u tercih etti. Yarı finale kadar ilerledi. Yarışmada derece alamadı ama iki sene sonra ilk albümü ‘Kaçak’ müzik marketlerdeydi. Asıl çıkışını kısa süre önce çıkardığı single’ı ‘Yerin de Dolmuyor ki’ ile yaptı. Klibindeki seksi dansları klibin kendisinden daha çok dikkat çekti.
Hayat mottosu: Kendin ol, başkası zaten olunmuştur.
Şaşırtıcı ama gerçek: Futbol oynamayı çok seviyorum. İki haftada bir halı sahada kızlı erkekli maç yapıyoruz.
Kiminle aynı sahneye çıkmalı: Madison Square Garden’da Justin Timberlake ile konser vermek efsane olur.

Vokale dikkat
Naim Dilmener: İyi bir ses. Ama ilk albümü ‘Kaçak’ ile (albümün karma yapısından dolayı) kendini gösteremedi. Yeni single’ı ‘Yerin de Dolmuyor ki’ ile bunu yapabilirdi ama vokali kimi yerlerde (Çelik misali) titrek, kimi yerlerde ise (Funda Arar misali) sert olmasaydı.


VURUR YÜZE İFADESİ...
Merve Özbey (27) - 'Yaş Hikâyesi'
Sosyal medyayı son dönemde meşgul eden; “Vurur Yüze ifadesi bulur seni bir tanesi” kalıbı onun eseri. Merve Özbey şarkının bu kadar dillere pelesenk olmasını elektronik altyapının üstüne arabesk okumasına bağlıyor. “Biraz klişe olacak ama kendimi bildim bileli şarkı söyleyen ayna karşısında fırça tutup fön makinasıyla kendine fan yapan bir kızdım” diye kendi hikayesini özetliyor. Sonrası malum, konservatuara, uzun bir vokal geçmişi ve keşfedilme... 

Hayat mottosu: İyi düşün, İyi olsun.
Şaşırtıcı ama gerçek: Çikolota ve tatlıyı sevmeyen nadir kadınlardanım.
Kiminle aynı sahneye çıkmalı: Harbiye Açıkhava’ya Beyonce’la.

Sosyal medyayı iyi kullandı
Naim Dilmener: O ya da ekibi sosyal medyayı iyi kullandı ve “Vurur yüze bir tanesi...” slogan haline geldi. Ne vokalinin ne de genel olarak şarkılarının dikkate değer bir özelliği mevcut.

Fotoğraf: Emre Yunusoğlu

HERKESİN IŞIĞI OLMALI

Buray (30) - ‘İstersen’
Ses tonu Kenan Doğulu’ya, tarzı Yalın’a benzetiliyor. Şarkısı ‘İstersen’, ‘Kiraz Mevsimi’ dizisinde çaldıktan sonra listelere giren Buray, babadan müzisyen. İlk melodilerini evdeki ufak bir cura sazla 6 yaşında çıkarmaya başladı. Müzik kompozisyon bölümünü bitirdikten sonra da tarzına karar verdi. Ona göre yaptığınız müziğin sanatsal boyutu hep ön planda ama yakışıklılığın bu işe etkilerini es geçmiyor: “Her sanatçının göze hitap eden bir ışığı olmalı”.
Hayat mottosu: Hiç kimseye zarar vermeyecek şekilde hayatın keyfini çıkar.
Şaşırtıcı ama gerçek: Bir erkek olarak futbol ve arabalara ilgi duymuyorum.
Kiminle aynı sahneye çıkmalı: Bob Marley’e gitar çalmak isterdim.

Yarını belirsiz
Naim Dilmener: Tarkan ile Kaan Tangöze’yi tek bünyede birleştirmeye çalışayım derken, Hakkı Bulut kıyılarına vurmuş bir vokal. Bugün var ama yarını 

Fotoğraf: Emre Yunusoğlu

ANI YAŞAMALI 
Güliz Ayla (27) - ‘Olmazsan Olmaz’
Çocukken hayallerini müzik süslüyordu. İstediğine de kavuştu. Önce müzik okudu, gruplar kurdu, sahneye çıktı... ‘Olmazsan Olmaz’ isimli ilk single’ıyla sonunda adını duyurdu. Ona göre şarkılarının sevilme sırrı; kimseye gider yapmaması. Müziği kadar düzgün vücut hatları da beğenilen Ayla bu konuda net konuşuyor: “Güzel olmak tek başına bir şey ifade etmez”.

Hayat mottosu: Anı yaşa.
Şaşırtıcı ama gerçek: Gözlerim 7,5 numara miyop.
Kiminle sahnede olmalı: Anouk ile Avrupa’da bir müzik festivalinde şarkı söylesek.

İyi bir vokal
Naim Dilmener: İyi bir ses, temiz bir vokal. Ama kızcağıza post-Sıla rolü biçildiği için, işi (en azından bu albümüyle) tamamına erdiremeyecek.

Emre Yunusoğlu

YARIŞMADAN ÇIKTI 
İlyas Yalçıntaş (26) - ‘İncir’
Aşk acısı çekenlerin de, düğün dansı için şarkı seçenlerin de ilacı onun şarkısı ‘İncir’ oldu. İlyas Yalçıntaş “Sanırım insanların böyle bir şarkıya ihtiyacı vardı” diye başarısını özetliyor. Onunla dinleyiciyle yolu Kanal D’de yayınlanan ‘X factor’ isimli müzik yarışmasıyla kesişti. Seslendirdiği ‘İncir’ hızla kana nüfus etti. Bir gecede dillerdeydi. ‘Enbe’ orkestrasının albümünde şarkıları yeraldı. Şimdi sırada kendi albümü var. 
Hayat mottosu: İyi biri olursan zaman sana iyi şeyler yaşatır.
Şaşırtıcı ama gerçek: Sahneden sonra beni görenler “Hani nerede o duygusal çocuk” diyorlar. Çünkü normalde konuşkan ve eğlenceliyim.
Kiminle aynı sahnede olmalı: Yavuz Çetin yaşasaydı onunla sahnede solo gitar çalabilmek isterdim.

Arabeski zorluyor
Naim Dilmener: Ferdi Tayfur dahi bu kadar ağlamamış, bu kadar inlememiştir.


ÖDEVLERİNİ BESTELEDİ

Esin İris (27) -’Bu Gece’
Eğlenceli şarkı sözleri ve yüksek enerjisiyle diğer popçulardan ayrıldı. Aslında ilk albümü ‘Yine Mavi’ beş yıllık bir çalışmanın eseri. Onun müzisyenliğinde Türk Sanat Müziği aşığı annesinin payı büyük. Önce çocuk yaşlarda oyunlar oynarken şarkılar uydurdu. Sonra ders çalışırken ezberlemesi gereken yerleri besteledi. Sonuçta ergenliğin ilk ışıklarıyla beraber adamakıllı şarkı yazmaya başladı.
Hayat mottosu: Yaşa ve yaşat.
Şaşırtıcı ama gerçek: İris soyadım değil, adım. Hatta İris’i ikinci isim olarak kendime çocukken seçtim. Tam ismim Esin İris Orhan oldu.
Kiminle aynı sahnede olmalı: Pink Floyd ile Harbiye Açık Hava’da sahnesinde.

Tavernaya döndü
Naim Dilmener: Bilinen bir söz yazarıyken şarkı söylemeye de niyetlendi. Kafası karışık. Türk Müziği ile popu birleştireceğim derken, tavernalardan hangisinin kapısını çalacağını şaşırmış.


YILMA, KOŞ PEŞİNDEN
Tuba Yurt (28) - ‘Oh, oh’
Yeni cover kraliçesi olarak anılıyor. Önce Doğukan Manço ile ‘Sakin Ol’u yeniden yorumladı, arkasından ‘Aşk Sanmışız’ ve Sezen Aksu’nun ‘Oh Oh’ cover’ı geldi. Kendini ilk hatırladığı zamanlar konservatuar koridorlarında Klasik Batı Müziği eğitimi alıyordu. İki sene önce Bursa’da sahne aldığı bir mekanda gelenlerin ilgisiyle işe dört elle sarıldı. Sonrası malum... Çalsın sazlar söylesin Tuba... Tuba Yurt bu işe gireceklere bir tüyo veriyor: “Yılma ve işinin peşinde koş”.
Hayat mottosu: Şükretmenin insanı mutlu ettiğine inanırım ve her daim yaşadığım anın kıymetini bilmeye çalışırım.
Şaşırtıcı ama gerçek: Senfoni orkestrasında viyola sanatçılığı yaptım.
Kimle aynı sahnede olmalı: Harbiye Açıkhava ‘da muhteşem bir orkestra ile konser vermek isterim. 

Daha kıdemli
Naim Dilmener: Diğerlerine göre daha kıdemli sayılabilir. Fazla ses getirmemiş olsa da ‘Aşk Sanmışız’ ve ‘Aşk’a Emanet’ adlı iki çalışması var ‘Oh Oh’ öncesi. Sezen Aksu’nun şarkısı ‘Oh Oh’ çok cazip bir şarkı tabii, hele hele bugünler için. Ama Yurt’un bu şarkıya (‘şuyundan’ da, ‘buyundan’ da) kattığı hiçbir şey yok.


GÜZELSEN1-0 ÖNDESİN
Cem Belevi (27) - ‘Sor’
Yeni romantik olarak tanınıyor. Müziğinin yanında bir yandan da dizi oyuncusu olarak boy gösteriyor. Cem Belevi ‘Sor’ şarkısından başa sararsak yedi yaşında piyano çalarak müzikle tanışıyor. Lise yıllarında yaptığı besteleri, okul orkestrasında verdiği konserler ve ilk albüm takip ediyor. Ama asıl çıkışı bu sene single’ı ile yakalıyor. Bu arada yetenek bu iş için yeterli mi diye merak edenlere önemli bir not düşüyor: “Güzel insan her yerde bir sıfır önde başlıyor”
Hayat mottosu: İste! İstersen olur.
Şaşırtıcı ama gerçek: Bir dönem tartıda 115’i görecek kadar kiloluydum.
Kiminle aynı sahnede olmalı: Ajda Pekkan’la Harbiye Açıkhava.

Başka şeyler
Naim Dilmener: Kabul; pop dediğimiz şey güzel ya da yakışıklı yüz ister. Ama bunun yanında başka şeyler de ister. İyi ve doğru söylenmiş şarkı, ortalamanın üstünde bir ses, gibi. (HÜRRİYET)