'Yeni yüzümü gördüğümde ağladım'

'Yeni yüzümü gördüğümde ağladım'
'Yeni yüzümü gördüğümde ağladım'

46 yaşındaki Culp, yüzü parçalanmadan önce üstteki, operasyondan önce de en soldaki gibiydi.

Beş yıl önce kocasının silahlı saldırısı sonucu yüzünün bir kısmı parçalandı. Beş hafta önce ABD'deki ilk yüz nakli ameliyatı da ona yapıldı. Connie Culp, şimdi aynalara yeniden gülümsüyor

CLEVELAND - ABD’de ilk yüz nakli ameliyatı yapılan kişi olan Connie Culp adlı kadının artık yepyeni bir yüzü var. Cleveland Kliniği’nde dün yapılan basın toplantısında, yüzünü ilk kez dünyaya gösteren Culp, heyecanlı ve mutlu olduğunu söyledi. Beş yıl önce, eşi Thomas Culp’ın açtığı ateşle yüzünün bir kısmı parçalanan kadın, beş hafta önce yapılan ameliyat sayesinde kavuştuğu yeni yüzünün görünümünden hayli memnun kaldığını söylüyor.
Eşinin saldırısında burnunu, damağını, yanaklarını ve sol gözünü kaybeden kadın, koku alamıyor, yemek yiyemiyor ve konuşamıyordu. Aralık 2008’de ABD’nin Ohio eyaletindeki Cleveland Kliniği’nde yapılan operasyonla, bir kadın donörden alınan yüzün yüzde 80’i Culp’a nakledilmişti. Culp, yüz nakline izin veren donörün ailesine teşekkür ederek, sağlığına kavuşmasında en büyük payın doktorlarla birlikte bu ailede olduğunu belirtiyor. 

Toplamda 30 ameliyat
46 yaşındaki Culp, basın toplantısında yeni haliyle yaşamaya alışabileceğine inandığını söyleyip, “Aynada yeni yüzümü görünce mutluluktan ağladım” dedi.
ABD’de ilk kez yapılan tam yüz nakli, 30 ameliyat sonrasında tamamlandı. Culp, yüz nakli yapılan ABD’de ilk, dünyadaysa dördüncü kişi. Cleveland Kliniği’nden plastik cerrahi uzmanı Dr. Risal Djohan ameliyatların çok zor geçtiğini, ancak yapabileceklerinin en iyisini yaparak genç kadına olabildiğince iyi görünen ve yaşam fonksiyonlarına devam etmesine yardımcı olacak şekilde bir yüz nakli gerçekleştirdiklerini söyledi.
Ameliyat ekibinden Dr. Maria Siemionow da donörün ailesine teşekkür ederek, kızlarının yüzünü bağışlamalarının, hem tıp dünyası hem de genç bir kadının yaşamı için çok önemli bir adım atılmasına sebep olduğunu söyledi.
Ameliyattan önce sokağa çıkmaktan utandığını söyleyen Culp, insanların yüzüyle ilgili tepkilerinin onu çok kırdığını da anlattı. Bir gün markete gittiğinde küçük bir çocuğun annesine “Canavarların gerçek olmadığını söylüyordun ama bak varmış” dediğini duyan, “Ben canavar değilim, asıl canavar beni vuran kişi” diyen Culp, bundan böyle yeni bir hayata başlamak istediğini de vurguladı.

ABD’de ilk çift el nakli yapıldı
ABD’de önceki gün de Pittsburgh Hastanesi’nde 10 cerrahın katıldığı, dokuz saatlik bir operasyonla, ülkenin ilk çift el nakli gerçekleştirildi. İki eli ve iki ayağını, üç yaşındayken bir bakteri enfeksiyonu nedeniyle kaybeden 57 yaşındaki Jeff Kepner, ameliyattan önce, en çok istediği şeyin 13 yaşındaki kızını tutmak olduğunu söylemişti. Kepner’ın durumunun iyi olduğu açıklandı. Operasyonda, vücudun yeni elleri reddetmemesi için yapılan toksik ilaç tedavisinin azaltılmasının hedeflendiği yeni bir teknik kullanıldı. Toksik tedavi diyabet, enfeksiyon ve diğer komplikasyonların ortaya çıkma riskini artırıyor. Bu kez reddetmeyi engelleyen ilaçlar yerine Kepner’a antikor verildi, önümüzdeki günlerdeyse donörden kemik iliği verilecek. (ap)