Yeni Zelanda'da bir tuhaf cemaat...

Yeni Zelanda'da bir tuhaf cemaat...
Yeni Zelanda'da bir tuhaf cemaat...
Yeni Zelanda'nın güneyinde bir küçük köy... Gençlerin birbiriyle konuşması, istedikleri kişiyle evlenmeleri, doğum kontrolü uygulamaları yasak. Her şeye 12 kişilik yaşlı heyeti karar veriyor. Köyün dışına pek çıkılmıyor, cemaat üyeleri "Gerçek dünya burası" diyor...

RADİKAL – Gençlerin birbirleriyle konuşmasıyla yasak. Kimin kiminle evleneceğine 12 kişilik bir ‘yaşlı heyeti’ karar veriyor. Köyde doğum kontrolü yasak. Bir ailenin 12 çocuk yapması sıradan bir durum… Burası Yeni Zelanda’nın güney adalarında bulunan Haupiri Köyü… Modern dünyadan bakınca kulağa tuhaf gelen bu yaşam tarzı, 530 nüfuslu bu köydeki hayatın kuralları… Hikâyeden, ‘Gloriavale –Ayrı bir Dünya ’ adlı belgeselle haberdar oluyoruz. Belgesel, köydeki cemaatin evlilik kuralları üzerine yoğunlaşıyor. Cemaat kuralları gereği köyün 12 kişilik yaşlı heyeti, genç erkek ve kızları, aralarında kan bağı olup olmadığını kontrol ettikten sonra ‘eşleştirerek’ evlendiriliyor.
Cemaatin uzun süredir gizlilik içeresinde yürütülen bu farklı hayatı, bazı üyeler köyden kaçtıktan sonra gün yüzüne çıkmaya başladı. Köydeki hayatı anlatan belgeselde, Paul Valor ve eşi Pearl evlilik hayatlarını ve büyüyen ailelerini anlatıyor.


DOĞUM KONTROLÜ YASAK
Evlilikler yaşlıların kararı ve kan bağı gözetilerek yapılabildiği için, 530 kişilik köyde her bir bireye ancak beş ya da altı eş seçeneği düşüyor. Pearl, “Tanrının kimi seçtiğinin bir önemi yok, ben o kişiyi seveceğimi bilirim. Bu sadece bir karar ve o kadar zor değil, aksine kolay” diyor. Paul ve Pearl’ün Esther ve Josiah adlı iki çocuğu var.
Doğum kontrolünün yasaklandığı bu köyde, her çiftin ortalama 12 çocuk büyütmesi normal bir durum. Mesela köyün en yaşlı çifti olan Rose ve Steady Standtrue’nun tam 57 torunu var.
Doğumda çıkabilecek sorunlardan babalar sorumlu, anne adayını hastaneye götürme kararını da çiftlerin erkekleri veriyor. Kocaların bu tür hayati kararları vermelerinin doğal göründüğü köyde, kadınlar çoğu kez arka planda tutuluyor.

Ailesinin ikinci kuşak üyesi olan Paul’ün dış dünyayla ile ilgili bilgileri, yalnızca büyüklerince aktarılan hikâyelerle sınırlı. “Bana göre gerçek dünya burası” diyor, Paul: “İnsanlar burayı bıraktıkları zaman, gerçeği de burada bırakıyorlar.”
Köydeki sıkı cemaat kuralları belgeselle dış dünyaya açılınca sosyal medyada büyük tepki topladı. (The Daily Mail)

 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Çocuk

  ,

  Erkek

  ,

  Cemaat

  ,

  Yaşam

  ,

  Modern

  ,

  Mail

  ,

  zaman

  ,

  sosyal

  ,

  genç

  ,

  evlilik