Yerçekimsiz albüm

Yerçekimsiz albüm
Yerçekimsiz albüm
Tartışmalı film 'Gravity'nin Steven Price imzalı müziklerinde pek tartışılacak bir şey yok: Beylik bilimkurgu müziklerinden uzaklaşmayan iyi bir iş...
Haber: SERDAR KÖKÇEOĞLU / Arşivi

50. Altın Portakal Film Festivali’yle havalanan sinema dünyası festivalin ardından yeniden yere ve rutine dönüş yaptı. Fakat yarışma filmlerinin ve ödüllerin tartışması bitmedi, laflar havada uçuşmaya devam ediyor. Sıkıntı yok; tartışmak iyidir, yararlıdır. Son zamanlarda filmleri daha bir tartışır olduk, bir tanesi de ‘Gravity’nin sinemasal değeri üzerinden ilerliyor.
Yaşadıkları eşsiz deneyim nedeniyle filmi bir ‘sinema olayı’ olayı olarak görenler ile Alfonso Cuarón’un ‘Children of Men’in ardından daha hafif bir filmle döndüğünü düşünenler arasında tartışma. Doğrusu Cuarón ipini bırakıp hayal gücünü uzaya yollarken senaryonun ayaklarını da yerden kesmiş gibi geldi bize.
Filmin koyu hayranlarını daha fazla üzmemek için müziklere kulak verelim. Gırgır bilimkurgu ‘Attack the Block’un müziklerinde de parmağı olan Steven Price, klasik müzik çalmayan bilimkurgu filmlerinin beylik müziklerinden çok fazla uzaklaşmadan iyi bir iş çıkarmış. Nefes kesici yükselmeler ve hızlı kesmelerle gelen sessizlikler etkileyici bir dinleme deneyimi sunuyor.
Şüphesiz müzikler bir film bestecisine değil, evren kurucu ambient/elektronika bestecilerinden birine de verilebilirmiş. Sadece iki kişinin ve az diyaloğun olduğu uzay boşluğunda müzikler üçüncü kişi gibi. Fakat uzay atmosferini öne çıkarmak ve görsel bir deneyim yaşatmak için yönetmenin senaryo ve müzik gibi kalemlerde bilerek klasik (düz) yolları seçtiği düşünülebilir. ‘Gravity’ ile seyircinin beyninin ve kulaklarının yorulmayacağı bir 3D deneyim yaşaması amaçlanmış belli ki. Doğrusu gözlüklerin hakkı veriliyor.

Son sürüm soundtrack’ler


Inside Llewyn Davis: 60’lar New York folk ortamının konu alındığı ve şimdiden Coen klasikleri arasında gösterilen filmin müziklerinde alanının efsanelerinden T Bone Burnett imzası var. Filmin oyuncularından Justin Timberlake’i folk şarkıları seslendirirken belgelemesi albümün bir başka bonusu.
Blue Jasmine: Woody Allen filmografisinde âdet olduğu üzere ‘Blue Jasmine’ de bir caz standartları geçit töreni. King Oliver, Louis Armstrong, Trixie Smith albümde bulabileceklerinizden bazıları. Ancak asıl sürpriz
aynı zamanda klarnetçi de olan Woody Allen’ın grup arkadaşı Conal Fowkes’un
‘Blue Moon’a getirdiği yorum .
Pacific Rim: Guillermo del Toro’nun yeni fantezisi ‘Pasifik Savaşı’nın müzikleri İranlı/Alman besteci Ramin Djawadi’ye emanet. ‘Iron Man’, ‘Game of Thrones’, ‘Prison Break’in soundtracklerinde imzası bulunan Djawadi, Toro tarafından “ihtişamlı ama aynı zamanda inanılmaz bir ruha sahip” besteleri dolayısıyla seçilmiş.