Yerinde duramayan tatilci Oymapınar'da

Alternatif turizm bölgesi Oymapınar'da iple atlayış yapan, ağlardan tırmanan turistler heyecanlı ve eğlenceli vakit geçiriyor


MANAVGAT -Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alternatif turizm bölgesi ilan edilen Manavgat’ın Oymapınar beldesinde, gölde tekne, cip, eşek safari turları, gölde balık avlama aktivitelerinden sonra şimdi de macera sporları ilgi odağı oldu. Oymapınar beldesinde 40 dönüm üzerine, zorluk derecelerine göre 50’ye yakın bölümden oluşan dört parkurun çam ağaçları arasında kurulduğu macera parkında, heyecan arayanlar, ağlardan tırmanıyor, iple atlayış yapıyor.


İşletme Sahibi Ömer Aslan, yaptığı açıklamada, adrenalin ve doğa sporuna ilişkin kurdukları parkın büyük ilgi gördüğünü söyledi. Yerli ve yabancı turistlerle gençlere yönelik etkinlikler düzenlediklerini vurgulayan Aslan, gelecek yıl parkur sayısını artırmayı hedeflediklerini kaydetti.


Parkurlarda her türlü emniyet tedbirlerinin alındığına ve parkta spor yapanların sigortalandığına işaret eden Aslan, yaklaşık 2.5 saat süren bir parkurda 8 yaş üstündeki kişilerin heyecan yaşayabileceğini bildirdi.

Macera Parkı Eğitmeni Çağlar Akın da, teleferik, tahta köprüler, tırmanma ağları gibi engellerin, doğal bir çevrede birbirine bağlantılı olduğunu ve kişilerin sınırlarını aşarak tecrübe kazanmasına, farklı serüvenler yaşamasına imkan verdiğini vurguladı. Gelecek sezon 80 bölüme kadar çeşitli zorluklarda parkur düzenleneceğini anlatan Akın, şunları söyledi: "Tesis devlet ormanlarıyla birlikte ortak bir çalışma kapsamında kurulmuştur. Tüm yapı şekli, ormana ve bölgeye zarar gelmeyecek şekilde düzenlenmiştir. Sezon başlangıcından önce tırmanma parkı, bağımsız bir denetleme kurumu (Almanya TÜV) tarafından denetlenir. Katılımcı istisnai ve eğlenceli bir deneyim edinme imkanına sahip oluyor burada. Park, 2,5 saatlik tırmanma süresi içerisinde başlangıçtaki hafif tırmanma parkurundan asıl parkura kadar geniş bir yelpaze sunmaktadır."

SÇHEK’Lİ ÖĞRENCİLER MACERA YAŞADI

Antalya Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SÇHEK) öğrencileri de, macera parkında heyecanı yaşadılar. SHÇEK görevlileriyle parka gelen 30 öğrenci, ağaçların arasında ve Oymapınar baraj gölü yanındaki parkurda tırmanış gerçekleştirdiler ve engelleri birer birer aştı. Yüksekliği 1,5 ve 10 metre arasında değişen parkurda tırmanmanın yanında teleferikten geçen öğrenciler, profesyonel tırmanma kemeri, tırmanma ipleri, çengeller ve iplik rulolarıyla donatılmış parkurda profesyonel 2 görevli ve 4 yardımcı eşliğinde heyecan yaşadı.

SÇHEK Antalya Zübeyde Hanım sitesi Müdürü Alim Kaş, kapılarını açan park yetkililerine teşekkür ederek, öğrencilerin eğlenceli farklı bir gün yaşadıklarını söyledi. Öğrenciler ise yaptıkları sporla heyecan dolu dakika geçirdiklerini belirtti.(aa)