'Yerliler' küresel ısınmaya karşı birleşti

'Yerliler' küresel ısınmaya karşı birleşti
'Yerliler' küresel ısınmaya karşı birleşti

Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinde en az paya sahip olan ama sonuçlardan çok etkilenen yerliler hem kendilerinin hem de dünyanın geleceğini konuşmak için Alaska?da toplandı.

WASHINGTON - Küresel ısınmadan en az sorumlu olanlar, ancak olumsuz sonuçlarından da en fazla etkilenecekler, iklim değişikliğine bağlı ısınmanın tehlikelerine dikkat çekmek için bir zirve düzenliyor. Yeryüzünün yerli halklarının düzenlediği bu ilk küresel ısınma zirvesi Alaska’da başladı. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da aralıkta yapılması planlanan BM iklim konferansı öncesinde küresel ısınmadan en büyük zararı gören yerli halkların seslerini duyurmak amacıyla önceki gün başlayan BM himayesindeki zirveye yerli halkların 400 kadar temsilcisinin yanı sıra 80 ülkeden gözlemci katılıyor. 24 Nisan’da ortak bildiri yayımlanarak sona erecek zirvenin düzenleyicileri, iklim değişikliğine neden olan eylemlerden en az sorumlu olan yerli halkların, sorunun sonuçlarına en çok maruz kalacak olmalarına dikkati çekiyor.
Zirvede bölgesel raporların sunulmasının yanı sıra heyetlerin hükümet temsilcileriyle, iş ve üniversite çevreleriyle ve sivil toplum örgütleriyle müzakereler de yapılacak. (aa)