Yeşilay teknoloji bağımlılığına ve fuhuşa da düşman!

Yeşilay teknoloji bağımlılığına ve fuhuşa da düşman!
Yeşilay teknoloji bağımlılığına ve fuhuşa da düşman!
Geleneksel olarak tütün, alkol ve madde bağımlılığı ile mücadele eden Yeşilay, 'düşmanlar' arasına teknoloji bağımlılığı ve fuhuşu da ekledi.

Yeşilay Cemiyeti, bir vakıf kurdu. Vakfın kuruluş kararı önceki gün Resmi Gazete ’de yayınlandı. 3 milyon liralık mal varlığı ile kurulan vakfa, her yıl bütçeden kaynak aktarılacak. Vakfın 2015 ödeneği 15 milyon lira olacak ve tutar her yıl yeniden değerleme oranında artacak. Tütün, alkol ve madde bağımlılığına karşı savaşan Yeşilay, teknoloji ve kumar bağımlılığı ile fuhuşu da mücadele alanları arasına ekledi. Konuyla ilgili bilgi vermeyen Yeşilay yönetiminin fuhuş bağımlılığı ile mücadelede izleyeceği yol ise merak konusu.

CHP ’DEN ‘UYARI’
CHP Milletvekili, eski sağlık bakanlığı Müsteşarı Aytun Çıray, fuhuşun mücadele edilmesi gereken bir konu olduğunu belirtse de şu uyarıda bulundu: “Fuhuş, çoğu zaman bir alkol ya da uyuşturucu gibi bağımlılık sonucu ortaya çıkan bir mesele değildir. En temel gerekçesi ekonomik ve ahlaki çöküştür. Yeşilay’ın amacı zararlı alışkanlıklardan korumak. Fuhuşu alışkanlık yapan maddeler kapsamına sokarlarsa bu teşhis hatası olur.”

‘ONLARIN İŞİ DEĞİL’
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Beyazıt İlhan ise Sağlık Bakanlığı’nın alkol ve madde bağımlılığı gibi tedavilerde Yeşilay ve bunun gibi yapıları öne çıkardığını söyleyerek, şu itirazda bulundu: “Tütün ve alkol mücadelesinde bakanlık çok daha aktif rol almalı. Bunu yaparken de üniversiteler, uzman kuruluşları TTB’yi işin içine katması şart. Hem bunu yapmayıp hem de Yeşilay’ın fonksiyonları içinde olmayan bir maddeyi ekliyorlarsa bu çok yanlış olur. Fuhuş çok yönlü ele alınması gereken bir konu ve bu Yeşilay’ın işi değil.” (Hürriyet-Meltem Özgenç)


  http://www.radikal.com.tr/127590112759011

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Yeşilay fuhuşa da düşman. Sonunda ünlem işareti. Olmasın mı abi? Niye alındınız? Yeşilay fuhuşa dost mu olsun? Şimdi, bu ünlem işareti Yeşilay'ın fuhuşa düşman olmasından mı geliyor, yoksa sadece fuhuşa düşman olunmasından mı? Radikal hangisinden alındı? Yeşilay ve fuhuş arasında kalırsak hangisine gidelim? Ona doğru gidiyor çünkü. Kimse alınmasın, herkes bulunduğu yerde keskinleşiyor: o, eskinin başı açık ve eteği diz altında, hem Müslüman hem laik, hem muhafazakar hem yüzü batıya dönük çoğunluğu kalmadı. Sağcısı Mısır muhafazakarı gibi olurken solcusu Kaliforniya erotiği gibi oldu. Sağcısı umre ve beş vakit namaza dönerken, solcusu şarap kültürü ve kızlarının erkek arkadaşlarının aileye dahil edilmesi moduna geçtiler. Yeşilay da kapsama alanını genişletti tabii ki. (Haber içeriği makul aslında, hem CHP'li milletvekili hem de TTB'nin dediği doğru.)