Yeşilçam'ın efsane fotoğrafçısına veda...

Yeşilçam'ın efsane fotoğrafçısına veda...
Yeşilçam'ın efsane fotoğrafçısına veda...

Osep Minasoğlu imzalı karelerden biri...

Zeki Müren, Cüneyt Arkın, Yılmaz Güney gibi Yeşilçam'ın efsane isimlerinin fotoğraflarını çeken Osep Minasoğlu bu sabah son zamanlarını geçirdiği Bomonti-Petites Soeurs Bakımevi'nde hayata veda etti.

Osep Minasoğlu 26 Şubat 1929’da Samatya’da doğdu. 

Semtin en eski ve köklü ailelerinden Hacı Osep ailesine mensup olan fotoğrafçı Türkiye’ye otomatik baskı makineleri, dia pozitifler ve renkli negatif filmleri ilk getiren, ilk renkli fotoğraf çekimi ve baskısı yapan kişi olarak fotoğraf tarihimizde önemli bir isimdi. 6-7 Eylül 1955 olayları sonucu ülkedeki baskılara dayanamayan sanatçı Paris’e yerleşmiş ve fotoğraf sanatının inceliklerini öğrenmişti. 1960’lı yıllarda Türkiye’ye döndükten sonra zamanının en büyük fotoğraf stüdyolarından birini Osep Fotoğrafçılık ismiyle açan Minasoğlu dünyada 35 mm sinema filmini dia haline getiren ilk kişi olarak tarihe geçmişti. Minasoğlu’nun hayatı 2007 yılında Stüdyo Osep isimli bir kısa filme konu olmuştu. 2009 yılında arşivi sanatçı Tayfun Serttaş’ın yoğun çalışması sonucu bir sergiyle halka açılmış, sergide bulunan 400’ün üzerinde fotoğraf Stüdyo Osep ismiyle kitaplaştırılmıştı. Yeşilçam fotoğrafçısı olarak bilinen sanatçı Zeki Müren, Cüneyt Arkın, Yılmaz Güney, Kadir İnanır, İzzet Günay, Münir Özkul ve Turgut Özatay’ın da aralarında bulunduğu birçok Yeşilçam oyuncusunun fotoğraflarını çekmişti. 

Maddi sıkıntılar sonucu Paris’ten dönüşünde fotoğrafçısını kapatan fotoğrafçı geçimini Satranç Kulübü’nde oyuncuların fotoğraflarını çekerek sağlıyordu. Son zamanlarında Bomonti – Petites Soeurs Bakımevi’ne yerleşmişti. Yaşadığı tüm problemlere rağmen hayattan kopmayan Minasoğlu 2009’da verdiği bir röportajda “Eğer adım Osep değil de Osman olsaydı, eğer İstanbul’a dönmek yerine Paris’te kalsaydım, ya da aşkı özgürlüğü değil de parayı gözetseydim; her şey şimdi çok daha farklı olabilirdi. Ancak bu kadar güzel olur muydu, ona emin değilim.” demişti.
Minasoğlu iki ay önce düşme sonucu kalça kırığı teşhisiyle hastaneye kaldırılmış ve geçtiğimiz günlerde taburcu olmuştu.
Sanatçı cumartesi 12.00’de Beyoğlu’ndaki Üç Horan Kilisesi’nde düzenlenecek cenaze töreninin ardından Balıklı Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Selim İleri'nin kaleminden Osep Bey