Yeşilin 'hâki'miyeti

Yeşilin 'hâki'miyeti
Yeşilin 'hâki'miyeti
Che Guevara, Fidel Castro, Deniz Gezmiş... Hâki deyince aklınıza ilk onlar geliyor değil mi? Montları, gömlekleri hatta kasketleri... Bu yıl onlardan rengi ödünç alıyor, gardırobumuza taşıyoruz. İşte dolabınızda olması gereken her türlü 'hâki'...
Haber: GÜLBİN ÖZBEY / Arşivi

Kışa en çok yakışan renklerden biri belki de… Kabanlarda, kazaklarda, atkılarda, botlarda, çantalarda, her türlü detayda bu yıl karşımıza çıkıyor hâki. Yeşilin doğayı çağrıştıran müthiş dokusu sonbahar-kış defilelerinin vazgeçilmeziydi. Hâki yeşile ‘asker yeşili’ diyenler de vardır ya bu sizi korkutmasın, onları giydiğinizde ‘rap rap’ yürümek zorunda hissetmeyin kendinizi! Öyle ki gecenin ambiyansına bile ayak uydurdu bu ton. Haute Couture tasarımcı Begüm Salihoğlu, bu sezon bir hâki yeşil elbise tasarladı mesela... Salihoğlu, “Her kıyafetin rahatça şıklaştırılabildiği günümüz modasında hâkiyi, Haute Couture elbisede yeniden tanımlarken temel çizgileri siyahın hâkimiyetine bıraktım, temel rengi daha koyu neftiye yakın transparan bir kumaşın içinde ten rengi astarla elde edip hem daha şık hem de iki boyut kazandırmış oldum” diyor.
Peki tasarladığı bu elbiseyi nasıl kombinlememiz gerekiyor? Tasarımcının cevabı, “Metal renkler ya da siyah” oluyor. “Hangi aksesuvarlarla tamamlamalıyız?” diye soruyoruz. Salihoğlu, “Renk itibariyle ne yaparsanız yapın içinde barındıracağı hafif asi ve sportif duruşu sallantısız ufak takılarla daha zengin kılabilirsiniz” diyor. 

Mücevherin jokeri

Bir de takı kısmına bakalım. Takı tasarımcısı Bengü Karaca, takıda da trendlerin aynı rengi adres gösterdiğini söylüyor. Karaca, bu sezon hâki takıları tasarlarken yarı değerli taşlar arasında en karizmatik olan ‘Rutil Kuvars’ ve ‘Labradoriti’i kullanmış. Tasarımcı, bu taşları her renk ve kıyafetle rahatça kombinleyebileceğimizi söylüyor. Çünkü, ‘Labradorit’in içinde bulunan opalesans ile ışığın her türlü tonunu yakalamak mümkün. Karaca, her iki taştan yapılmış bir mücevherin kıyafetinize joker olacağının altını çiziyor. Önerisi ise bu takıları kahve tonları, bordolar, siyahlar ve özellikle bu kış çok moda olan kamuflaj renklerle tamamlamak… 

Feminen-maskülen etki

Sadece kıyafet ya da takıda değil, elbette en önemli tamamlayıcılardan biri olan çantada da yeşilin ‘hâki’miyeti var. Çantaları yurtdışında da pek çok noktada satılan Cashhimi’nin tasarımcısı Cenan Abas Sel’e göre yeşil ve yeşil tonlarını her sezon severek kullanmamızın sebebi bu tonların bize doğayı anımsatması. O da bütün tasarımlarında doğadan ilham alarak yola çıkıyor. Sel, “Hâki tonu her zaman bize militer etkisi yarattığı için tasarımlardaki etkisi daha feminen-maskülen bir hava oluşmasını sağlar. Cashhimi markası olarak bu sezon da her sezon olduğu gibi modayı takip eden ancak modanın esiri olmayarak kendi tarzını oluşturan kadınlar için birbirinden farklı çantalarla karşınızdayız” diyor. Moda dünyasının önde gelen markaları Hermes, Dries Van Noten, Vivienne Westwood, Burberry de sezonda hâki renklerle iddiasını ortaya koyuyor. Siz de gardırobunuz için her bütçeden birçok seçeneğe sahipsiniz. Ne yapın edin, bir hâki edinin.

Japonlar unuttu Westwood unutmadı


Vivienne Westwood, Lush için fular tasarladı. Tasarımcı, Japon el sanatı ‘Furoshiki’den esinlendi. Giyim, dekorasyon, eşya taşımak&korumak amacıyla uygulanan bir kumaş bağlama tekniği. Poşetlerin yaygınlaşmasıyla coğrafyasında bile unutulmaya yüz tutan geleneğe göre özel bir kumaşla paketlenmiş hediye açıldıktan sonra hediyeyi alan kişi kumaşı birine geçirir, böylece başka bir hediye sarılabilir. Kahverengi ve açık pembe olarak tasarlanan fularların üzerinde Westwood imzalı iki ‘Climate Revolution’ logosu var. Westwood, ‘savaşın yüzü’ olarak adlandırdığı mutsuz suratla iklim değişikliği ve çevresel bozulmayla mücadeleye vurgu yapıyor. Gelir ‘Climate Revolution’ organizasyonu ve bu konuyla mücadele eden STK’lara bağışlanacak.

Yılbaşı alışverişini şenliğe dönüştürün


Yeni yıl yaklaşıyor. Herkesi şimdiden sevdiklerime ne hediye alırım telaşı sardı. Elbette ilerleyen günlerde daha fazla alternatifle adresleri paylaşacağız. Ancak öncesinde 3 Aralık Salı yapılacak bir büyük şenlikten bahsetmenin tam zamanı. ‘Bonubon.com’, Armani Jeans, Bee Goddess, Selamlique gibi birbirinden iyi 100 markanın katılacağı ‘Yılbaşı Alışveriş Şenliği’ düzenliyor. Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’ta gerçekleşecek şenliğin en güzel yanı kapı giriş ücretlerinden elde edilen gelirin Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanacak olması. Hem hediyenizi alabilir hem de harika bir yardımda bulunabilirsiniz.