Yetenek Sizsiniz'den çıkan yıldızın Fazıl Say hayali

Yetenek Sizsiniz'den çıkan yıldızın Fazıl Say hayali
Yetenek Sizsiniz'den çıkan yıldızın Fazıl Say hayali
Dün gece İş Sanat'ta şef David Greilsammer yönetimindeki Geneva Camerata konserinde solist olarak sahneye çıkan genç kuşağın en yetenekli akordeon virtüözlerinden Martynas Levickis, Yetenek Sizsiniz Litvanya birincisi. Levickis'in aynı sayneyi paylaşma hayali kurduğu müzisyenler arasında Fazıl Say da var.

Sizi akordeon çalmaya ve müziğe iten neydi? Müzik tutkunuz nasıl başladı?

Akordeona ilk kez dokunduğumda henüz 3 yaşındaydım. O zamanlar aslında piyano çalmak istiyormuşum ama evde piyano olmadığı için amcam bana bir akordeon almış. Onun sayesinde müziğe ve sanata yöneldiğimi söyleyebilirim, zaten kendisi de heykeltıraştır.

Litvanya’da büyüdünüz, Londra’da Royal Academy’de eğitim aldınız. Bu farklı kültürler sizin müzisyen kimliğinizi nasıl etkiledi?
Okula başlamadan önce kendi kendime öğrendiğim birkaç folk ezgi çalıyordum aslında. Ama okulda klasik müzik alanında daha disiplinli ve ciddi bir eğitim sürecinden geçtim. Ve Londra’daki Akademi, aslında akordeonun çok ciddi bir enstrüman olduğuyla yüzleşmemi sağladı.

Litvanyalı bir sanatçı olarak akordeon sizin ülkenizde popüler bir enstrüman mı? Bu sizin geleneğinizin ya da kültürünüzün bir parçası mı?
Akordeon birçok ülkenin kültüründe var aslında. Halkın birçoğunda var bu enstrüman. Ben akordeonu daha farklı bir boyuta taşımaya ve onun tüm olanaklarından faydalanmaya çalışıyorum.

Klasikten folka ve modern ezgilere uzanan çok geniş bir repertuvarınız var. Beethoven, Vivaldi gibi bestecilerin yanı sıra Lady Gaga, Ennio Morricone gibi isimlerin şarkılarını da çalıyorsunuz. Bu çeşitliliğe akordeon ile ulaşmak zor değil mi?
Bu farklı türleri denemem başta benim müzisyenlik anlamında kendime meydan okuma, kendimi biraz daha zorlama isteğimle başladı. Çünkü her parçada başka bir sound deneyimliyorsunuz. Değişiklik her zaman kolay olmayabilir ama ben bundan keyif alıyorum. Zorluklar beni hep heyecanlandırır. Tek bir repertuvar oluşturup, sadece o programla dünyada konserler verdiğimi düşünemiyorum, bu çok sıkıcı olurdu.


Yetenek Sizsiniz Litvanya yarışmasında birinci oldunuz. Bu yarışmadan elde ettiğiniz en büyük kazanım ne oldu sizin için?

Anlayış. Sanatçıları ve onların sahne üzerindeki duygularını daha iyi anlamaya başladım. Seyircinin ilgisinin nasıl çekilebileceğine dair bilgi ve tecrübe de edindim tabii. Aynı zamanda hem ülkemde hem de dünyada daha tanınır olmamı sağladı bu yarışma.

Çok saygın mekânlarda çok önemli ve ünlü müzisyenlerle konserler veriyorsunuz. Aynı sahneyi paylaşmak istediğiniz bir isim ya da orkestra var mı?
Müzik dünyasında şahsen tanışma fırsatı bulamadığım çok insan var hala. Onlarla tanışıp bir şeyler yapmayı çok isterim. Gidon Kremer ve Kremerata Baltica, Berlin Filarmoni, Patricia Kopachinskaja, Fazıl Say ve çok daha fazlasını sayabilirim.