Yetenekli Bay Başar

Bu aralar Çırağan Sarayı'ndaki Q Jazz Bar'da güzel geceler yaşanıyor.
Haber: EMRE PEKEL / Arşivi

Bu aralar Çırağan Sarayı'ndaki Q Jazz Bar'da güzel geceler yaşanıyor. Özellikle de perşembe günleri ilginç bir topluluk klasik caz parçaları çalıyor. Adı Cem Kaprol's Quartet. Kurucusu Cem Kaprol, bu ülkenin en önemli tekstilcilerinden, aynı zamanda da modacı Arzu Kaprol'un kocası. Meğer yıllardır piyano çalarmış. Sonunda müziğe ilgisini bir süre önce profesyonellerle paylaşarak bu grubu kurmuş. Basta Erdal Akyol, davulda Cem Akel ve trompette Can Çankaya'yla bir araya gelip ufak ufak Q'da çalmaya başlamışlar.
Grubun genişlemesi ise hayli ilginç. Akıllarına yıllardır saksofon çalan ama bunu evin dışına pek taşımayan gazeteci yazar Kürşat Başar gelmiş. Başar müzikte daha fazla tek başına ilerleyemeyeceğini, bir grupla çalışırsa daha başarılı olacağını düşündüğünden aralarına katılmış. Şimdi ciddi ciddi profesyonel bir caz grubu onlar. Haftada iki gün toplanıp prova yapıyorlar ve müzikten anlayan bir seyircinin önünde çalıyorlar.
Seyirci mekânın hakkını veriyor
Q'daki performanslarının bir gecesinde ise Berklee'de müzik eğitimi alan ve muazzam bir sese sahip olan Banu Ünüvar'la tanışıp kadroya dahil etmişler. Bu arada, yakında kendi şarkılarından oluşan bir albümü de yayımlanacak. Banu sıkı bir caz topluluğuna eşlik edecek en doğru solistlerden biri olmalı. 'Sahnesiyle büyülüyor' denir ya...
Cem Kaprol's Quartet, İstanbul gecelerinde kulaktan kulağa yayılarak ciddi bir izleyici kitlesi oluşturmuş durumda. Saksofonda Kürşat Başar, masmavi gözleriyle tam da 'Yetenekli Bay Ripley' filmindeki caz tutkunu saksofoncu Jude Law kadar cazibeli görünüyor, üstelik aslen soprano çalmasına rağmen altoda da kendini epey geliştirmiş. Çok başarılı.
E, hakkını vermek gerek, yıllardır cep telefonlarının çekmediği bir otel köşesinde ısrarla caz müşterisi ağırlayan Q'nun kitlesi de sahnedekilerin hakkını veren, saygılı bir grup. Buraya hakikaten de iyi müzik dinlemek isteyen insanlar geliyor. Tabii ki müşteriler arasında, mekânın aslen bir otelin devamı olmasından kaynaklanan ağır abiler var, ama onlar hem azınlıkta hem de müziksever olanları gözünden kestirebiliyorsunuz.
Yakında Mirkelam da çıkacak
Yönetim burayı daha fazla halka açmak için kimi yeni uygulamalar peşinde. Mesela yakında Mirkelam sahneye çıkacak. Ayrıca meşhur Harem grubu da hafta sonları konser veriyor. Yıllardır Türkiye'ye gelen Keisa Brown ise maalesef Amerika'ya dönüyor ama yerine harika birinin daha geleceği söyleniyor. Öte yandan müşterileri memnun edecek kimi kampanyalar da var: 'Happy hour'lar, kadınlar ve erkekler için giriş parasının alınmadığı geceler vs...
Karnınız açsa, salt bar snack'lerine mahkûm değilsiniz. Birbirinden özenle hazırlanan
yemekler hizmetinizde. Servis sanki biraz ağır ama siz de açlığınızı müzikle bastırın!
Tel: 0212 236 21 21