Yetişkin kök hücrede büyük gelişme!

LONDRA - Kök hücre konusundaki ‘etik değil’ tartışmaları artık son bulacak çünkü Kanadalı ve İngiliz araştırmacılar embriyona zarar vermeden kök hücre elde etmenin bir yolunu buldu.
Yetişkin deri hücrelerinin yeniden programlanmasıyla elde edilen kök hücreler çeşitli hastalıkların tedavisinin araştırılmasına imkân sağlayacak. Bilim dünyası için çok büyük bir adım olarak nitelendirilen bu gelişme sayesinde embriyonlardan kök hücre alınması problemi de son bulacak. Edinburgh Üniversitesi’nden Dr. Sir Ian Wilmut, yeniden programlamanın yetişkin olan hücreleri geriye doğru dö-nüştürerek hastalıkların tedavisinde kullanılan ve her türlü hücre tipine dönüşebilen embriyonik hücreler haline getirilmesi anlamına geldiğini söyledi.
Dünyanın ilk ‘genetiği kopyalanmış’ hayvanı olan koyun Dolly’nin kopyalanma projesini üstlenen ekipte de yer alan Wilmut, yetişkin hücrelerden kök hücre elde etmenin embriyonik kök hücreden daha pahalı ve zahmetli olduğunu ancak kök hücre konusunda önlerinde bulunan en önemli problemi bu yolla aşabileceklerine inandıklarını söyledi. (The Guardian)