Yılbaşı gecesi için 25 alternatif

Yılbaşı gecesi için 25 alternatif
Yılbaşı gecesi için 25 alternatif
Bazı seneler insan plan yapmaktan yorulur, ihtimaller içinde kaybolur. Çok eğleneceğim diye kendini gerdiğinden, 31 Aralık unutmak istediği bir güne dönüşür. Böyle olmak zorunda değil!

1. Kırmızı don
Bir yılbaşı klişesini abartarak kıpkırmızı bir parti düzenleyebilirsiniz. Herkes o kadar kırmızı giyinsin ki, yeni yılda kırmızı donla gelen şans ve bereket garantilensin. Hem de bir geleneği yaşatmış olursunuz.

2. Sana dün bir tepeden…
Para yoksa bir beleştepe, varsa lüks bir otel… İstanbul’da yılbaşı kutlamasının tadının yüksekte çıkacağı kesin. Saat gece yarısını vurduğunda Boğaz’ın, camilerin üstünden uçan rengârenk havai fişekleri izlemek, şehrin ışıklarına dalmak çok güzel olacak, hiç kuşku yok.

3. Sadece televizyon
Televizyon kanalları yılbaşı gecesine neredeyse bir yıl önceden hazırlanmaya başlıyor! Özellikle o bir hafta önceden çekilmiş geri saymaları izlemek, eski / yeni şöhretlerin hâlâ boş mikrofonu sallayıp playback yapmalarına dalıp gitmek, dansöz uygulamasının inatla geçerli olmasına şaşmak, iyi hissettirecek.

4. Çalışın!
İşiniz buna müsaitse bir yılbaşı gecesini de zorlama eğlenceler yerine normal bir gece gibi geçirin. Ne 1 Ocak’taki o saçma sapan ‘Eee bu da bitti, şimdi ne olacak’ hissiyatını yaşarsınız, ne başınız gözünüz patlar ağrıdan. Yeni yıla sıfır bunalım ve yorgunlukla girmek gibisi var mı?

5. Kılık değiştirin
Ev partisine mi gideceksiniz, evde mi oturacaksınız, bir restorana rezervasyonunuz mu var? Ne yaparsanız yapın bir başkası gibi yapın. Peruk takın, normalde giymediğiniz bir tarzda giyinin. Saçmalama hakkınızın bulunduğu bugünü güzel değerlendirin.

6. Kostümlü balo
Öyle masum cinsinden değil, iddialı bir tema seçin: Porno yıldızı, seri katil veya rocker / metalci gibi ‘dişli’ bir şey olsun. Toplaşacağınız mekanı da, yemekleri / içkileri de buna uygun ayarlayın. Ama en önemlisi, partiye gelecekleri bu işi ciddiye alıp kendini rolüne kaptıracaklardan seçin!

7. Hani benim kukuletam?
Şöyle tek, en fazla iki yıldızlı bir otelin yılbaşı yemeğine gidin. Bunu yaşamadığınız küçük bir şehirde yapabilirseniz daha da leziz olur. Karton kukuleta, üfleyince uzayan borular, sünnet eğlencesi tadında süslemeler, ‘silov’ dans eden çiftler film seti tadı verebilir. Saçınızı, kılık kıyafetinizi bu ortama göre ayarlayın. Kalabalık bir grup giderseniz tadına doyulmaz.

8. Sinemada gece yarısı seansı
Bu yılbaşı gecesi cumaya denk geldiği için pekâlâ mümkün. Gün itibarıyla vizyona girenlerden ya da bir türlü fırsatını bulup da gidemediğiniz filmlerden birini izleyerek girin yeni yıla. Hem hakikaten saat 12’yi vurduğunda salonda neler yaşanıyor, merak etmiyor musunuz?

9. Toplu gösteri
Evde toplu yılbaşı filmleri gösterimi yapın. İster tek başınıza, ister eş dost bir arada… Artık Frank Capra’nın ‘It’s a Wonderfull Life’ından girer, Yılmaz Erdoğan’ın ‘Neşeli Hayat ’ından çıkarsınız…

10. Aile saadeti!
Anne elinden çıkmış iddialı yemek masasında tıka basa dolduktan sonra kalan boşlukları çerez ve meyveyle doldurabilirsiniz. Aile kalabalıksa gerekli kılık kıyafeti önceden tedarik etmek suretiyle, içinizden birini Noel Baba’ya çevirin. Gece 12’de kapıyı sırtında bir çuvala (bohça haline getirilmiş çarşaf da olur) doldurulmuş hediyelerle çalsın. Siz yemezsiniz de ailenin küçükleri mutlaka yer.

11. Sıradan bir gece
En alternatifi haftalar öncesinden çevrede uçuşmaya başlayan ‘Yılbaşı gecesi ne yapıyorsun?’ türü cümlelere kulakları tıkamak. O geceyi gayet sıradan bir gün olarak atlatmak. Her gün ne yapıyorsanız onu yapın, yemek üstü sakin bir müzik eşliğinde biraz kitap okur, saatler 12’yi vurmadan devrilir uyursunuz bile belki… Hasarsız ve maliyetsiz…

12. Seferi yılbaşı
Bu alternatifi hayata geçirmek için öncelikle yılbaşından bir süre önce, yurtdışında yaşayan mümkünse az buçuk zengin arkadaşlar edinmelisiniz. Paris’te yaşayan arkadaşlarınız “Hadi bilet, vize parası bizden. Atla gel, yılbaşı gecesi Şanzelize’deyiz!’ dese fena mı olur? Hem Paris sokaklarında herkes birbirine şaraptır, şampanyadır, ikramda bonkör davranıyor.

13. Piknik yapın
Kış ortasında ara ara sonbahar havası yaşıyor olsak da,
31 Aralık’ın pek ılık geçmeyeceği kesin gibi. Yılmayın, piknik sepetinizi hazırlayın, bir su kenarına, ‘güvenli’ bir koruluğa masa kurun. Sıkı giyinirsiniz, ateş yakarsınız, yıldızlara bakarsınız. Daha ne?

14. Vizesiz ülkelere yolculuk
Vize derdi olmayan, ucuz bir ülkeye yolculuk hem küçük bir kaçamak işlevi görür, hem de başka memleketlerde ‘yılbaşı nasıl kutlanıyor’ dağarcığını genişletir. Beyrut ya da Dubrovnik, bir uçak biletine bakar…

15. Tombala kazandırır
Normal bir günde insanın aklına, aile ya da arkadaş çevresiyle tombala oynamak gelmez. O yüzden retro bir havası da var. Çok sıkıcı gibi başlasa bile birinci çinkoda siz de havasına gireceksiniz.

16. Çocuklar gülsün diye
Etrafta çocuk yüzünden program yapamayan pek çok arkadaşınız vardır. İşte onların çocukları için bir parti hazırlayın. Ağaç altına hediyeler, ‘Nightmare Before Christmas’lı animasyon filmler, kurabiyeli, meyve sulu bir mönü... Çocuklardan ve de ailelerinden alacağınız hayır duasıyla yeni yıla huzur içinde girersiniz.

17. Trende geri sayım
İsterseniz Sarıkamış’a yataklı, ister Haydarpaşa’dan Tahran’a giden Transasya seferi… İkincisi tam 66 saat sürüyor, böyle girdiğiniz bir yeni yıl hayatınıza gerçekten yenilikler getirebilir.

18. Evsizlerle dans
Sokakta yaşayanlara yemek, şarap , hırka filan götürün. Yeni yıllarını kutlayın. Hem kendinize, hem onlara bir iyilik yapın.

19. ‘Kirli’ oyunlar
Herkes özenle sakladığı bir sırrını, isim belirtmeden yazdığı kağıt parçasını atsın bir torbaya. Sırayla çekip yüksek sesle okuduktan sonra kim olabileceği ya da olamayacağı hakkında örnekler vererek fikir yürütmeye başlayın. Tek dikkat etmeniz gereken, bu işe ertesi gün sonsuza gömülmeyecek kadar sağlam dostlarınızla girişmek. Hiçbir şey hatırlamayacak kadar çok içmek de işe yarayabilir.

20. Arkadaşınızı kim öldürdü?
10 kişi bulursanız yeni yıla başka biri olarak girebilirsiniz. Senaryonuz bir Agahta Christie / Sherlock Holmes apartması olmalı. Oyunun ruhuna uygun giyinin, o karakterlere bürünün, yılbaşı gecesi saat tam 12’yi vurduğunda, ışıklar söndürülüp herkes birbirini kutlarken ‘öldürülen’ arkadaşınızın katili kim, bulun! Böyle pek çok online oyun var, onlardan birini satın alabilirsiniz.

21. Lunaparka gidin
Her zaman garantili eğlencedir, ben coşmadan yeni yıla giremem diyorsanız, düşünebilirsiniz. Kendi ritüelleri yeter. 12’de korku tüneline ne dersiniz?

22. Saçma hediyeler
Nalbura gidin ve bütün arkadaşlarınıza dübel, ingiliz anahtarı, huni, kafes teli gibi akla gelmeyecek hediyeler alın. Bütçeyi zorlamaz, üstelik öyle bir gönül alırsınız ki…

23. Bir nevi Rus ruleti
Program yapamıyorsanız ya da yapılan programlardan hangisini seçeceğinize karar veremiyorsanız, son dakikaya kadar bekleyin. Bir yerlerde sizin eksikliğinizi hissedenler olursa arayıp çağıracaktır zaten, oraya gidersiniz. Bu bir çeşit Rus ruleti. Kimse aramazsa da dönsözü izleyip mis gibi uyursunuz.

24. Efkâr gecesi
Rakı sofrasını kurun, Orhan Gencebay’dan Bergen’e, Gülden Karaböcek’ten Ali Tekintüre’ye uzanan playlisti de hazırlayın ve bu yıla ‘damardan’ girin. 10’dan geri saymayın da mesela, tam o vakitler ‘Tanrım Beni Baştan Yarat’ı bağıra bağıra söyleyin.

25. Yılbaşı mı?
Yılbaşı da ne? Hepsi kapitalist sistemin bir oyunu, pompalanmış bir tüketim düzeneği… Yalan, dolan… Kimseye hediye almayın, kırmızı halıda yürümeyin, ışıklı vitrinlere bakmayın, bir de bunu deneyin.