'Yılda 100 bin dolar harcasam yeter'

'Yılda 100 bin dolar harcasam yeter'
'Yılda 100 bin dolar harcasam yeter'
Cem Yılmaz, IstanbulArtNews gazetesi ile sanat fuarı ArtInternational'ı gezerek eserlere olan bakışını ve sahibi olduğu işlerle kurduğu bağı anlattı.

Aylık sanat gazetesi IstanbulArtNews, sanatı yakından takip ettiği bilinen komedyen Cem Yılmaz’la açılış gününde sanat fuarı ArtInternational’ı gezdi. Tuba Parlak’ın sorularını yanıtlayan Yılmaz en çok beğendiği yedi eseri IstanbulArtNews için seçti. Para kazanmaya başlayınca resim almaya başladığını anlatan Yılmaz resim merakının daha eskilere dayandığını söylüyor. Yılmaz koleksiyonerlik serüvenini “Evin Sanat Galerisi’nden bir Nuri İyem almıştım. Nuri İyem’e hiç benzemeyen bir Nuri İyem. Çok özel bir işti, Şile’den bir görüntüydü, iki tane sevgili oturuyorlar. Onun klasik figürlerine hiç benzemeyen figürlerdi. Bu yüzden çok ilgimi çekmişti. Ondan sonra İsmet Doğan aldım bir iki tane, ilki 1999 yılı gibiydi sanırım. Onlarda da beni çok etkileyen, özgünlükleri ve o sıralarda gördüğüm şeylere pek benzememeleriydi. Ondan sonra sıkı bir takibe girmeden, denk geldikçe görüp beğendiğim işleri toplamaya başladım” sözleriyle anlatıyor. Sanat koleksiyoneri olma motivasyonu olmadığını söyleyen Cem Yılmaz, “Çünkü açıkçası, en başından beri çok beğendiğim şeyler genelde çok pahalı olan işler oluyordu. Dolayısıyla bir şeyler biriktirebileceğimi zannetmiyordum. Bu şimdi de böyle. Fuarı gezerken de gördük ki, benim beğendiğim şeyler çoktan keşfedilmiş ve kıymetli işler oluyor. Aslında işleri satın almak işin başka bir kısmı, sahip olmayı arzulamak başka bir kısmı. Ruh olarak işin satın alma kısmında çok durmuyorum, paranız yetiyor ve alıyorsanız bu çok artistik bir konu değil” diye konuşuyor.
‘Bütçeyi tutturamıyoruz’
100’ün üzerinde esere sahip olduğunu anlatan Yılmaz bu eserler için bir depoya sahip olmadığını ekliyor: “Eşim bazı tablolar için ‘Bunu gönderelim, çok çıplak kadın oldu bu hafta’ diyor, onu hemen değiştiriyoruz. Mesela şu sıralar çok fazla baskı asılı evde.” Genelde internetten alışveriş yaptığını anlatan Cem Yılmaz yurtdışındaki galerilerle yazışmaktan keyif aldığını da belirtiyor.
Sanat alışverişi konusunda kendisine kota koyduğunu söyleyen Yılmaz “Yılda 100 bin dolar harcasam bana fazla fazla yeter aslında. Ama tabii bu bütçeyi tutturamıyoruz hiçbir zaman o ayrı” diyor. Zaman zaman hediye etmek için de sanat eseri aldığını söyleyen Yılmaz, Fikret Mualla’nın kendisi için özel bir yeri olduğunu da belirtiyor.
“Çocukluğumdan beri Fikret Muallam olsun isterim” diyen komedyen “Bir-iki kişinin de Fikret Mualla’yı çok önemsemediğini biliyorum ama bende hatırası var diye aldım. Özel hayatı itibariyle de ilgimi çeken bir ressam, o yüzden de aldım” diye konuşuyor. Sahibi olduğu iddia edilen araba koleksiyonu lafının da resim koleksiyonu gibi bir şayiadan ibaret olduğunu söyleyen Yılmaz üç klasik arabası olduğunu ifade ediyor. Yılmaz “Ben nesneyle aramda bir bağ kurmuyorum. Araba da dahil buna. Bunun dışındaki tek şey sanat eserleri. Onlara farklı bir saygım var. Çok çabuk elden çıkarmam; mesela değiştirme babında sattığım iş çok nadirdir” diyor.