Yıldırım'ın 'Kültür Köprüsü'

Yıldırım'ın 'Kültür Köprüsü'
Yıldırım'ın 'Kültür Köprüsü'
Genç sinema ve televizyon dizisi yıldızı Murat Yıldırım'ın, Yunan yazarların kaleme aldığı ve UNESCO tarafından yayımlanacak hayat hikayesinin geliri dünyadaki kanser hastası çocuklara bağışlanacak.

Genç sinema ve televizyon dizisi yıldızı Murat Yıldırım’ın, Yunan yazarların kaleme aldığı ve UNESCO tarafından yayımlanacak hayat hikayesinin geliri dünyadaki kanser hastası çocuklara bağışlanacak. Türkiye’de LÖSEV’e yaptığı katkılarla da bilinen Yıldırım’la kitabı kaleme alan Yunan avukat Liana Nikolaidou ve yazar Marielen Benekou, Paris’teki UNESCO binasında bir dizi temaslarda bulundu.

UNESCO’nun ‘kültürlerarası diyalog’ kapsamında destekleği kitap için hayatı kaleme alınacak Yıldırım’ın ileride UNESCO barış elçisi olması da gündemde. Ünlü oyuncu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yaşımın genç olması itibariyle ilk etapta hayat hikayemin kaleme alınmasına sıcak bakmadım. Ancak kitabın gelirinin dünyadaki kanser hastası çocuklara bağışlanacağını duyunca bu teklifi kabul ettim” dedi.

UNESCO’nun bu kitabı basacak olmasının önemli olduğunu kaydeden Yıldırım, “Ülkem adına, barış adına ne yapmam gerekirse, yapmaya hazırım” ifadesini kullandı. Yunan yazar Marielen Benekou ise ‘Murat Yıldırım-Kültür Köprüsü’ isimli kitapla Yunanistan ve Türkiye’de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alanlarla Yıldırım’ın yaşamının geçtiği yerler arasındaki paralelliklere dikkat çekilmesinin hedeflendiğini söyledi. UNESCO’nun kültürlerarası diyaloğa büyük önem verdiğini kaydeden Yunan yazar, amaçlarının Türk ve Yunan dostluğuna katkıda bulunmak ve Ege denizinin iki kıyısında yaşayan halkları yakınlaştırmak olduğunu söyledi.

Yazar, ailesi Mardinli olan Konya’da doğan ve büyüyen Yıldırım’ın, büyük felsefeci Mevlana’nın kentinden geldiğini belirtti ve genç yıldızın insani ve sosyal faaliyetlere aktif bir şekilde katılmasından dolayı hayat hikayesini kaleme almak istediklerini söyledi. Yazar Benekou, Mardin, Konya, Antakya, İstanbul ile Yunanistan’daki tarihi ve kültürel miras alanları ve Yıldırım’ın hayat hikayesi arasında paralellikler kurarak kaleme aldıklarını da ifade etti.

Annesi ve babası aslen Mardinli olan Murat Yıldırım, babasının öğretmenlik görevi nedeniyle 1979’da Konya’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliğini bitirdikten sonra ‘Fırtına’, ‘Bütün Çocuklarım’, ‘Büyük Yalan’, ‘Asi’, ‘Suskunlar’ gibi televizyon dizilerinde oynadı.