'Yıldız Savaşları' ustasını kaybetti

'Yıldız Savaşları' ustasını kaybetti
'Yıldız Savaşları' ustasını kaybetti

İmparatorun Dönüşü serinin en iyilerinden biri kabul ediliyor.

George Lucas'ın akıl hocası olarak gördüğü 'Yıldız Savaşları V: İmparatorun Dönüşü'nün yönetmeni Irvin Kershner, 87 yaşında öldü

Sinemanın klasiklerinden ‘Yıldız Savaşları’ serisinin en iyi filmi olarak gösterilen ‘İmparatorun Dönüşü’nün yönetmeni Irvin Kershner 87 yaşında Los Angeles’ta hayatını kaybetti. Kersher, ‘Yıldız Savaşları’ serisinin yapımcısı George Lucas tarafından, “Hollywood’dan olmayıp da bir Hollywood yönetmeninin bilmesi gereken her şeyi bilen biri” olarak tanımlanıyordu. 

‘RoboCop 2’ de onundu
Müzik ve fotoğraf eğitimi alan Kersher, kariyerinin dönüm noktası ‘Yıldız Savaşları V: İmparatorun Dönüşü’nün yanı sıra 1978 yapımı ‘Laura Mars’ın Gözleri’, 1983 yapımı James Bond filmi ‘Asla Asla Deme’ ve ‘RoboCop 2’ gibi önemli filmlere imza attı. Kershner, 1990 yılından bu yana film çekmiyordu.
George Lucas, ‘akıl hocası’ Kershner’in ölümünün ardından yazdığı veda mektubunda “ Dünya , büyük bir yönetmeni ve tanıma şerefine eriştiğim en samimi insanı kaybetti. Irvin Kershner gerçek bir beyefendiydi. Kersh’i düşündüğümde, onun içtenliğini, fazla düşünceli hallerini ve yeteneğini görüyorum. Onu Güney California Üniversitesi’nden tanıyorum. Derslerine katılmıştım. Onu bir akıl hocası olarak düşünüyorum. Ona gerçekten minnettarım” ifadelerini kullandı.

İtalya ‘komedinin babası’na ağlıyor
95 yaşındaki İtalyan yönetmen Mario Monicelli, Roma ’da tedavi gördüğü hastanenin beşinci katından atlayarak hayatına son verdi. ‘İtalyan tarzı komediyi yaratan adam’ olarak tanınan Monicelli’nin 60’a yakın filmi bulunuyor. Toto, Sophia Loren gibi ünlülerle çalışan Monicelli, ‘La Grande Guerra’yla 1959’da Venedik’te Altın Aslan aldı.