Yıldızlarla New York Filarmoni

Yıldızlarla New York Filarmoni
Yıldızlarla New York Filarmoni

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) kurucusu Dr. Nejat F. Eczacıbaşı, ölümünün 20. yılında 1842 yılında kurulan dünyanın en önemli orkestralarından New York Filarmoni’nin iki konseriyle anılacak. 3 ve 4 Mayıs’taki ‘Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Anma Konserleri’nde orkestrayı şef Alan Gilbert yönetecek. Haliç Kongre Merkezi’ndeki konserlerin solistleri ise ‘klasik müziğin süper starları’ kemancı Joshua Bell ve piyanist Emanuel Ax.
3 Mayıs’taki ilk konserde, orkestranın Christopher Rouse’a sipariş ettiği ‘Prospero’s Rooms’ isimli yeni senfonisinin Avrupa prömiyeri gerçekleştirilecek. Orkestra daha sonra Bernstein’ın ‘Serenat’ında Joshua Bell’e eşlik edecek. New York Filarmoni, programı Çaykovski’nin 6 Numaralı Senfoni’siyle tamamlayacak. 4 Mayıs’taki konser, Mozart’ın 36 Numaralı Do Majör Senfoni’siyle başlayacak. Mozart’ın 25 numaralı Do Majör Piyano Konçertosu’nda piyanist Emanuel Ax’a eşlik edecek orkestra, programı Mussorgsky’nin ‘Bir Sergiden Tablolar’ıyla tamamlayacak.
Şimdiye kadar 63 ülkede, 430 şehirde konser veren New York Filarmoni’nin Kurt Masur, Zubin Mehta ve Bernstein’ın de aralarında bulunduğu ünlü müzik direktörlerine katılan son isim Alan Gilbert. 2003 yılında Grammy Ödül töreninde canlı çalan ilk orkestraydı. Orkestra, Türkiye ’deki ilk konserini Leonard Bernstein yönetiminde 1959 yılında verdi.
Konserlerin 16 Şubat Cumartesi günü satışa sunulacak biletleri 35 ile 350 TL arasında değişiyor.