Yıldızlarla yaşayan yalnız astrolog Susan Miller

Yıldızlarla yaşayan yalnız astrolog Susan Miller
Yıldızlarla yaşayan yalnız astrolog Susan Miller
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Dünyanın en ünlü astrologlarından Susan Miller, tam bir işkolik. “O kelime benim için icat edilmiş,” diyor. Ayda yalnızca bir arkadaşı ile görüşmeye vakit buluyor, günde dört saat uyku uyuyor, yedi Apple dizüstü bilgisayarı var (“Fazla çalışmaktan bozuluyorlar”), haftada 40 bin kelime yazıyor ve sitesi AstrologyZone.com ayda on milyon tık alıyor.
Miller, kendi sitesi dışında, ELLE New York, Vogue Tokyo ve Türkiye ’de Tempo dergisi için yazıyor, ayrıca bir televizyon programı ve cep telefonları için hazırladığı bir astroloji aplikasyonu var. Tüm bu işlere yetişebilmek için bir robot kadar programlı yaşıyor. Her sabah 6 ile 6.30 arasında spor salonunda, sonra 10.30’a kadar dışarıdaki işlerini halledip New York’un prestijli Upper East Side mahallesindeki bir gökdelenin 29. katındaki dairesine geri geliyor. Eve gelir gelmez, favori koltuğunda, kucağında dizüstü bilgisayarı ile sabah 2.30’a kadar aralıksız çalışıyor. Bir burcu yazması tam yedi saat sürüyor. “Günde iki, çok şanslıysam üç burç yazabiliyorum,” diyor. Hep aynı sırada yazıyor; önce Koç, en sonda ise Balık burcu. Boğa’dan sonra dışarı kahve molasına çıkıyor. Akşam yemeği ise, mikrodalgada ısıtılmış “Lean Cuisine”—yani paketlenmiş diyet yemeği. Peki ya günün sonunda hedefine ulaşamazsa? “O zaman bütün akşam uyku yok!” 

Yalnızlığına çok düşkün
Miller, küçüklüğünden beri böyle olduğunu anlatıyor. “Annem ‘Hadi kızım biraz dışarı çık, oyna’ derdi, ben de ‘19 bebeğimin yalnızca 14’üne elbise diktim, katiyen çıkamam’ derdim.” Doğuştan bacağını sakat bırakan ağır bir hastalıktan dolayı okula gidememiş ve üniversiteye kadar evde eğitilmiş. Hastanelerde geçen çocukluğu ona yalnızlığı öğretmiş. Hala yalnızlığına çok düşkün. “Sandığın kadar sosyal değilim,” diyor. Ayda yalnızca bir arkadaşı ile görüştüğünü söylüyor, sonra bir an duraklayarak “ELLE’in koridorlarında yürürken merhabalaştığım kadınlar sayılır mı?” diye soruyor.
Miller, bütün gün evde tek başına. Eşi ile ayrılmış, çok sevdiği iki kızı ise artık onunla yaşamıyorlar. Köpek veya kedi alsa? “Hayır, ev hayvanlarına inanmıyorum,” diyor. “Çok yer kaplıyorlar, New York’ta hayvan büyütmenin imkanı yok.” Şehir dışına taşınmayı ise hiç düşünmüyor, çünkü o tam bir New York âşığı. “Bu şehrin hızına bayılıyorum, Manhattan’ı bir erkek için bile terk etmem,” diyor. Rahatlamak için sinemaya gitmeyi seviyor, ama “New York’ta tahtakurusu salgınından korktuğum için gitmiyorum,” diyor.
Miller, aynı zamanda tam bir mükemmeliyetçi, hatta ‘kontrol manyağı’ bile denilebilir. İnternet sitesinde, 2011 için hazırladığı takvimi gösterirken bir resmin yanlış bir ayla eşleştirildiğini fark ettiğinde aniden elini alnına vuruyor. “Hemen New York’u aramalıyız,” diyor panik içinde. Ünlü bir dergiye verdiği röportajı beğenmediği için tekrardan kendisi yazmış. “Tarzımı yazarınkine benzetmek için saatlerce uğraştım,” diyor.
İşte Miller’ın diğer astrologlardan farkı, mükemmeliyetçiliği. “12 yıl çalışmadan astrolog olunmaz” diyor. Onun hocası, kendisi de astrolog olan annesiymiş. Uzun yıllar boyunca kızına teoloji, felsefe, astroloji tarihi çalıştırmış. “Bu iş hafıza gerektiriyor. Önce, eski astrologların öğretilerini ezberliyorsun, sonra, bunu kendine uyarlıyorsun” diyor Miller.
Peki ya astrolojiye inanmayanlar? “Onlara kızamam,” diyor ve internet sitelerinin astroloji bölümlerini üniversiteli kızlara yazdırdığından şikâyet ediyor. “Tabii, kimsenin benim kadar vakit harcamasına imkân yok, çok az kişi benim kadar takıntılı” diyor ve ekliyor, “Mezar taşımda, tek kelimeyle ‘titizdi’ yazacak herhalde.”

Yıldızlar 2011 için ne gösteriyor?
21 Aralık 2010, kış gündönümü. Ayrıca bu gün, tam ay tutulması gerçekleşiyor. Kısacası, korkunç bir gün olacak. En son böyle bir durum, 9 Eylül saldırıları öncesinde yaşanmıştı. Bu olayla karşılaştırmak istemesem de o gün, dünyanın her tarafında çok zor geçecek. Örneğin, 21 Haziran doğumlu Prens William, bu tutulmadan çok ağır etkilenecek. Hayatında bir kadınla ilgili önemli bir değişiklik olacak. Kate ile çok uyumlular, o yüzden onunla ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum. Ama düğün ile ilgili bir sorun olabilir.
2011’de tam üç dış gezegen, Jüpiter, Uranüs ve Neptün, farklı burçlara giriyorlar. Bu da uzun zamandır yaşadığımız gerginliğin sona ereceğini, bu yılın herkese yenilkler getireceğine işaret. Uranüs’ün Koç burcuna girmesi, bilim ve teknoloji alanında ilerlemeler göreceğimiz, Neptün’ün Balık burcuna girmesi de sanat ve yaratıcılığın doruğa ulaşacağı, ayrıca aşkı ve bağlılığı çok daha farklı, daha derin yaşayacağımız anlamına geliyor.
2011’in en zor günleri 15 Haziran ve 1 Temmuz, en şanslı gün ise 6 Nisan olacak.
Koç ve Yay yılın ilk altı ayında, Oğlak (Buna çok ihtiyacı var!) ve Boğa da ikinci yarısında aşktan yana şanslı olacak.