'Yıldızlı pekiyi'lik çikolatalar

Fransa'daki Le Club Des Croqueurs de Chocolat yeni üyelere kapılarını sadece yılda bir kere açıyor ve sadece 10 kişiyi kabul ediyor.

Fransa'daki Le Club Des Croqueurs de Chocolat yeni üyelere kapılarını sadece yılda bir kere açıyor ve sadece 10 kişiyi kabul ediyor. Zaten topu topu 150 üyesi var ve öyle kolay kolay herkes de ekibe dahil olamıyor. Merkezi Paris'te olan bu sosyal kulübün amacı dünyanın en iyi çikolata ürünlerini tatmak ve not vermek. Kulüp, geçtiğimiz ay toplanıp Fransa'nın en önemli çikolata üreticilerinin yeni ürünlerini tadıp not verdi.
Croquers adı verilen grubun üyeleri Avrupa Birliği içinde çikolatayla ilgili kanunları da izleyip web sitelerinde yayınlıyorlar. (www.croquerschocolat.com) Ayrıca her sene Fransa'daki çikolatalara not verdikleri bir de rehberleri var. 200 çikolata arasından ise sadece La Maison du Chocolat beş yıldıza layıkmış.
Kulübün şöhretli üyeleri arasında 72 yaşındaki meşhur modacı Sonia Rykiel de var ve favorisi La Maison.
Tıpkı Rykiel gibi bu kulübün bir parçası olmak içinse zor bir sınavdan geçmek gerekiyor. Başvuranlarla görüşen Jean Colaneri "Süpermarketten bir çikolata alsanız neye dikkat edersiniz?" gibi sorular yönetiyor. Ama sadece süpermarketten çikolata alanları da görüşmeye değer bile bulmuyor. Colaneri'nin sorusunun doğru cevabı "Pakette, çikolatanın içindeki kakao oranına bakarım," olacak, "En azından yüzde 60 olmalı."
Daha zor sorular da var: "Amerikan kakaosunu mu yoksa Madagaskar'dan geleni mi tercih edersiniz?" veya "Crillio sizin için ne anlam ifade ediyor?" (Orta ve Güney Amerika'da bulunan ve genellikle Brezilya'da yetiştirilen bir kakao ağacıymış.)
Çikolata kulübü tam 17 yıldır faaliyette ve içlerinde üniversitelerde çikolata üzerine tez yazanlar dahi var.