Yılın 60 yerli filmi

Yılın 60 yerli filmi
Yılın 60 yerli filmi

Çağan Irmak'ın 'Tamam mıyız' filminde Aras Bulut İynemli ve Deniz Celiloğlu başrolde.

Sinema sezonu 'resmi' olarak eylül ayında açılıyor. Bu yıl yine onlarca yerli yapım sinemaseverlerle buluşacak. Dramanın, komedinin, korku sinemasının ustaları yeni filmleriyle çıkacak seyircinin karşısına. Festival festival dolaşanlar araya girip salonlarda boy göstermeye çalışacak. İşte 2013-2014 sezonunun merakla beklenen 60 yerli filmi!
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Doya doya ağlamak isteyenlere

Tamam mıyız (Çağan Irmak)‘Babam ve Oğlum’, ‘Dedemin İnsanları’ gibi dramalarla kendisine özel bir yer edinen Çağan Irmak, yeni filminde iki arkadaşın hayata karşı güçbirliğini anlatıyor. Filmde Aras Bulut İynemli, Deniz Celiloğlu ve Gürkan Uygun rol alıyor.
Vizyon tarihi: 29 Kasım 2013.
BÜYÜK SÜRGÜN (Erol Özlevi)
Film; 1964 yılında, Rum ‘Eleni’ ile adalı bir faytoncunun oğlu olan ‘Sedat’ın, Büyükada’da geçen imkânsız aşkını anlatıyor. Tolgahan Sayışman, Saadet Işıl Aksoy ve Mahir Günşiray başrolde.
Vizyon tarihi: 17 Ocak 2014.
BENİM DÜNYAM/SOĞUK (Uğur Yücel)Uğur Yücel’in aynı zamanda başrolünde de yer aldığı film Hint yapımı ‘Black’ filminden uyarlandı. Filmde Beren Saat doğuştan kör, sağır ve dilsiz bir karakteri canlandırıyor. Yücel’in Berlin Film Festivali’nin ardından İstanbul Film Festivali’nde gösterilen, eylül ayında ise Altın Koza için yarışacak ‘Soğuk’ isimli filmi ise Kars’ta yaşayan bir adamın Rus uyrukla bir kadına âşık olunca darmadağın olan hayatın anlatıyor.
Vizyon tarihi: 25 Ekim 2013 (Benim Dünyam), Soğuk (Belirsiz).
SU VE ATEŞ (Özcan Deniz)
Geçen yıl ‘Evim Sensin’ ile büyük sükse yapan Özcan Deniz, başrolünü Yasemin Allen ile paylaştığı filmde üzerine kan davasının gölgesi düşmüş bir aşk hikâyesi anlatıyor. Filmde ayrıca Burcu Kıratlı ve Açelya Elmas da var.
Vizyon tarihi: 15 Kasım 2013.
MUCİZE (Mahsun Kırmızıgül)
Çok izlenen filmlerin yönetmeni Mahzun Kırmızıgül üç yıl aradan sonra yeniden kamera arkasında. Gerçek bir hikâyeden uyarlanan filmin çekimlerine eylül ayında başlanacak. Filmde Belçim Bilgin ve İbrahim Çelikkol başrolde.
Vizyon tarihi: Belirsiz
Bu işte bir yalnızlık var (Ketche)
‘Romantik Komedi’ filmiyle dikkat çeken Ketche bu kez drama sularında yüzüyor. Özgü Namal’ın dört yıl sonra beyazperdeye döndüğü film, Tuna Kiremitçi’nin aynı adlı romanından uyarlandı. Filmde Engin Altan Düzyatan, zor dönemden geçen bir müzisyeni canlandırıyor.
Vizyon tarihi: 13 Aralık 2013.
BİR KÜÇÜK EYLÜL MESELESİ (Kerem Deren)Ezel dizisinin yönetmeni Kerem Deren’in Engin Akyürek ve Farah Zeynep Abdullah’ı bir araya getiren filmi, yolları Bozcaada’da kesişen Eylül ve Tekin’in aşkını anlatıyor.
Vizyon tarihi: 21 Şubat 2014.

Neva
Yönetmen: Birkan Uz, Can Arca
Oyuncular: Şükrü Özyıldız, Başak Parlak
Vİzyon tarİhİ: 20 Eylül 2013.
Karnaval
Yönetmen: Can Kılcıoğlu
Oyuncular: Serdar Orçin, Tülin Özen
Vİzyon tarİhİ: 27 Eylül 2013.
Sadece Sen
Yönetmen: Hakan Yonat
Oyuncular: Belçim Bilgin, İbrahim Çelikkol
Vİzyon tarİhİ: 7 Şubat 2014.
Karayel Poyraz
Yönetmen: Levent İnanır
Oyuncular: Emre Gülcan, Buket Gümüş, Birtan Sinan.
Vİzyon tarİhİ: 6 Eylül 2013.
Öyle Sevdim ki Seni
Yönetmen: Orhan Tekeoğlu
Oyuncular: Alma Terziç, Oktay Gürsoy
Vİzyon tarİhİ: 27 Eylül 2013.
Günce
Yönetmen: Kemal Uzun
Oyuncular: Cemal Hünal, Nisa Melis Telli, Gürkan Uygun, Ayça Varlıer
Vİzyon tarİhİ: 4 Ekim 2013.
Rüya Gibi
Yönetmen: Mehmet Taşdiken
Oyuncular: Ceyda Ateş, Melih Selçuk, Arzu Yanardağ
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz
Peri Masalı
Yönetmen: Biray Dalkıran
Oyuncular: Burcu Kıratlı, Emre Kızılırmak.
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz
Cennetten KovulmakYönetmen: Ferit Karahan
Oyuncular: Ezgi Asaroğlu, Rojda Tekin
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz

Güldük, yeniden güleceğiz...


EYYVAH EYVAH 3 (Hakan Algül)
İlk iki filmin çok tutulmasının ardandan Ata Demirer ve Hakan Algül için üçüncü filmi yapmak farz olmuştu. İkinci filmde evlendirdiğimiz Hüseyin’in yeni maceralarını izleyeceğimiz yapımda Özge Borak ve Demet Akbağ da var.
Vizyon tarihi: 31 Ocak 2014.
RECEP İVEDİK 4 (Togan Gökbakar)
Kimilerince yerden yere vurulsa da ortada üç filmde elde edilen 12 milyon biletlik bir gişe başarısı var. Şahan-Togan Gökbakar kardeşler haklı olarak bu başarılarını devam ettirmek için Recep İvedik’in yeni maceralarına yelken açtılar. Çekimlere yakın bir zamanda başlanacak.
Vizyon tarihi: Belirsiz.
HÜKÜMET KADIN 2 (Sermiyan Midyat)
Sermiyan Midyat’ın bu yılın başında vizyona giren ve çok tutulan komedisinin devamında, başkarakterimiz Xate’nin on yıl önceki maceralarını izleyeceğiz. Filmde Demet Akbağ ve Sermiyan Midyat’ın yanı sıra milli futbolcu Arda Turan’ın da küçük bir rolü var.
Vizyon tarihi: 2013
DÜĞÜN DERNEK (Selçuk Aydemir)
‘Çalgı Çengi’ filmi ve ‘İşler Güçler’ dizisini yaratan ekip yeniden işbaşında. Ahmet Kural, Binnur Kaya ve Murat Cemcir başrol oynuyor. Film, Sivas’ta bir köy düğününü konu alıyor.
Vizyon tarihi: 6 Aralık 2013
PATRON MUTLU SON İSTİYOR (Yılmaz Erdoğan)
Tolga Çevik, Ezgi Mola’nın başrollerinde yer aldığı filmin çekimleri Kapadokya’da gerçekleştirilecek. ‘Kelebeğin Rüyası’ ile dramaya el atan Yılmaz Erdoğan yeniden komedinin sularında.
Vizyon tarihi: 1 Ocak 2014
HAYAT SANA GÜZEL (Murat Şeker)
45 yaşında evli ve mutlu bir erkeğin ansızın öleceğini öğrenmesi üzerine kurulu komedi filminde Şevket Çoruh, Tuba Ünsal, Dilberay, Hande Katipoğlu ve Burak Sağyaşar yer alıyor,
Vizyon tarihi: Belirsiz

Silsile
Yönetmen: Ozan Açıktan
Oyuncular: Nehir Erdoğan, İlker Kaleli, Tardu Flordun
Vİzyon tarİhİ: 14 Mart 2014.
Erkekler
Yönetmen: Faruk Aksoy
Oyuncular: Ali Poyrazoğlu, Asuman Dabak, Fikret Kuşkan
Vİzyon tarİhİ: 20 Aralık 2013.Çılgın Dersane 3
Yönetmen: Faruk Aksoy
Oyuncular: Paşhan Yılmazel, Tuğba Ekinci
Vİzyon tarİhİ: 17 Ocak 2014.
Sürgün İnek
Yönetmen: Ayhan Özen
Oyuncular: Hasan Kaçan, Şebnem Sönmez,
Vildan Atasever
Vİzyon tarİhİ: 28 Şubat 2014.
Çilek
Yönetmen Emrah Sönmez
Oyuncular: Azra Akın, İlker Aksum
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz
Sağ Salim 2
Yönetmen: Ersoy Güler
Oyuncular: Burçin Bildik, Ezgi Asaroğlu
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz
Mandıra Filozofu
Yönetmen: Müfit Can Saçıntı
Oyuncular: Müfit Can Saçıntı, Begüm Öner
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz
Vay Başıma Gelenler Yönetmen: Semra Dündar
Oyuncular: Merve Altınkaya, Metin Keçeci, Oya Aydoğan
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz
Şevket Yerim DarYönetmen: Bülent İşbilen
Oyuncular: Başak Parlar, Özgürcan Çevik
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz
Şipşak Anadolu
Yönetmen: Şenel Aldı
Oyuncular: Behzat Uygur, Esra Ceyda kardeşler.
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz
Mc Dandik
Yönetmen: Ragga Oktay
Oyuncular: Ragga Oktay, Asım Can Gündüz, Zerrin Arıkan
Vİzyon tarİhİ: 6 Aralık 2013.
As Maça:
Yönetmen: Birkan Uz
Oyuncular: Tolga Güleç, Yeşim Salkım
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz
Önce festival turu

 

Önce festival turuna çıkacaklar...

KIŞ UYKUSU (Nuri Bilge Ceylan)Usta yönetmenin filmi çok büyük ihtimalle 2014 yılının Cannes Film Festivali’nde görücüye çıkak. Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen’in rol aldığı film bir adamın karısı ve kız kardeşi arasında yaşananları ele alıyor. 
Vizyon tarihi: Belirsiz
BALIK (Derviş Zaim)Zaim’in ‘Devir’le başlayan yeni üçlemesinin ikinci adımı olan film, bir balıkçının para hırsı yüzünden kullandığı avlanma metotlarının yarattığı sonuçlar üzerine. Bülent İnal, Sanem Çelik, Gizem Akman başrolde.
Vizyon tarihi: Belirsiz
BEN O DEĞİLİM (Tayfun Pirselimoğlu)Ercan Kesal ve Maryam Zaree’nin rol aldığı film kimlik değiştiren bir adamın hikâyesi. Filmin önümüzdeki günlerde uluslararası bir festivalde yer alması ve Türkiye seyircisiyle İstanbul Film Festivali’nde buluşması bekleniyor.
Vizyon tarihi: Belirsiz
ŞARKI SÖYLEYEN KADINLAR (Reha Erdem)Deprem nedeniyle bir adaya sığınan kadınların hikayesini anlatan film dünya prömiyerini eylül ayında Toronto Film Festivali’nde yapacak. Aylin Aslım ve Binnur Kaya’nın rol aldığı yapımın ‘!f İstanbul’ ya da İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşması bekleniyor.
Vizyon tarihi: Belirsiz
HAYAT BOYU (Aslı Özge)Aslı Özge’ye İstanbul Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülü kazandıran yapım, İstanbul’da yaşayan orta sınıf bir aileye odaklanıyor. Filmde Defne Halman ve Hakan Cimenser rol alıyor.
Vizyon tarihi: Belirsiz
KÖKSÜZ (Deniz Akçay Katıksız)İstanbul Film Festivali’nin en önemli keşfi olarak dikkat çeken filmin yönetmenlik koltuğunda Deniz Akçay Katıksız oturuyor. Ahu Türkpençe’nin başrolünde yer aldığı film, başarılı bir aile draması.
Vizyon tarihi: Belirsiz
YOZGAT BLUES (Mahmut Fazıl Coşkun) 
Film kez çalışmak için İstanbul’dan Yozgat’a giden orta yaşlı bir müzisyen ve genç bir kadının öyküsünü anlatıyor. Ercan Kesal, Ayça Damgacı ve Tansu Biçer rol alıyor.
Vizyon tarihi: Belirsiz
SEV BENİ (Maryna Er Gorbacah, Mehmet Bahadır Er)‘Kara Köpekler Havlarken’ filmiyle tanınan yönetmenler bu kez Rusya seyahatinde tanımadığı bir kadına âşık olan genç adamın hikâyesini taşıyorlar beyaz perdeye. Ushan Çakır,  Viktoria Spesivtzeva, Güven Kıraç ve Yavuz Bingöl rol alıyor.
Vizyon tarihi: 11 Ekim 2013
KUSURSUZLAR (Ramin Matin)‘Canavarlar Sofrası’ filmiyle dikkatleri üzerine çeken yönetmen, bu kez orta sınıfa mensup iki kız kardeşin sırlarla dolu öyküsünü taşıyor beyazperdeye. Önümüzdeki günlerde uluslararası bir festivalde prömiyer yapması beklenen filmin başrolünde Esra Bezen Bilgin ve İpek Türktan yer alıyor.
Vizyon tarihi: Belirsiz
SESİME GEL (Hüseyin Karabey)‘Gitmek: Benim Marlon ve Brandom’ filminden de tanıdığımız Karabey, bu kez Berfe’nin oğlu Temo’yu torunu Jiyan ile birlikte gözaltından kurtarma mücadelesini anlatıyor. Önce uluslararası festivallerde şansını deneyecek olan film, İstanbul Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkabilir.
Vizyon tarihi: Belirsiz

Şimdiki Zaman
Yönetmen: Belmin Söylemez
Oyuncular: Sanem Öge, Şenay Aydın, Ozan Bilen
Vİzyon tarİhİ: 6 Eylül 2013.
Hadi Baba Gene Yap
Yönetmen: Emre Yalgın
Oyuncular: Melih Selçuk, Mustafa Avkıran
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz.
Lal
Yönetmen: Semir Aslanyürek
Oyuncular: Emre Altuğ, Erkan Can, Feride Çetin
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz.
Yarım Kalan Mucize Yönetmen: Biket İlhan
Oyuncular: Nihan Belgin, Umut Beşkırma,
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz.
Toprağa Uzanan EllerYönetmen: Ömer Can
Oyuncular: Ali Bilen, Zeliha Bilen, Şerif Sezer
Vİzyon tarİhİ: 18 Ekim 2013.
Daire
Yönetmen: Atıl İnaç
Oyuncular: Fatih Al, Nazan Kesal
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz.
Erkek Tarafı TestosteronYönetmen: İlksen Başarır
Oyuncular: Mert Fırat, Emre Karayel, Onur Ünsal
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz.
Meryem
Yönetmen: Atalay Taşdiken
Oyuncular: İsmail Hacıoğlu, Zeynep Çamcı
Vİzyon tarİhİ: 20 Eylül 2013.
Mavi Dalga
Yönetmen: Zeynep Dadak, Merve Kayan
Oyuncular: Ayris Alptekin, Barış Hacıyan
Vİzyon tarİhİ: Belirsiz

Serbest takılanlar...

Behzat Ç.: Ankara Yanıyor (Serdar Akar) Fenomen televizyon dizisi sona erdikten sonra ikinci kez uzun metraj film olarak çıkıyor karşımıza. Erdal Beşikçioğlu’nun başrolünde yer aldığı filmde ‘esas’ ekibin yanı sıra Nejat İşler, Serenay Sarıkaya ve Sanem Çelik de yer alıyor.
Vizyon tarihi: 1 Kasım 2013.
Yunus Emre: Aşkın Sesi (Kürşat Kızbaz)Yılın şimdilik görünen tek tarihi kurmacası ‘Yunus Emre: Aşkın Sesi.’ Daha önce Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran Devrim Evin’in Yunus Emre rolünde karşımıza çıkacağı filmin yönetmen koltuğunda Kürşat Kızbaz oturuyor.
Vizyon tarihi: 10 Ocak 2014.
Bİr Gece (Ulaş Ülker)
Aynı gecede farklı 6 hikâyenin  birleşmesinden doğan gerilimi
anlatan ‘Bir Gece’de ise Wilma Elles ve Hakan Eratik oynuyor. Yönetmen filmi ‘6 Derece Ayrılık Teorisi’ne göre çektiğini söylüyor.
Vizyon tarihi: Belirsiz 
Benimle Oynar mısın? (Aydın Bulut)Film ‘bir anne ile kızın Beşiktaş aşkını konu alıyor. Zeynep Kumral, Altan Erkekli, Eyşan Özhim başrollerde.
Vizyon tarihi: 27 Eylül 2013.
İnanç Odası (Serdar Gözelekli)
 
‘İnanç Odası’ canlı bomba eylemine hazırlanan bir grup insanın hikâyesi. Burcu Biricik, Caner Toprak, Kenan Baydemir başrollerde.
Vizyon tarihi: Belirsiz

Korku dağları bekler...

El Nazar (Hasan Karacadağ)
D@bbe serisiyle korku sinemasında kendisine has bir seyirci kitlesi yaratan Hasan Karacadağ tüm hızla devam ediyor. Bu yayın başında
‘D@bbe: Cin Çarpması’ filmi vizyona giren yönetmenin yeni filmi hakkında fazla bilgi yok. Ama  isminden yola çıkarsak nazar üstüne olduğunu söyleyebiliriz.
Vizon Tarihi: 20 Aralık 2013.
Gülyabani (Orçun Benli)
Cüneyt Arkın’ın uzun bir aradan  sonra yeniden beyazperdeye döndüğü film dört kadın arkadaşın fantastik bir film senaryosu
yazmak için gittikleri av evinde yaşadıklarını konu alıyor. İlk uzun metrajı ‘Bu Son Olsun’la adını duyuran Orçun Belli imzalı filmde Deniz Uğur, Melike Öcalan, Ceyda Ateş ve Didem Balçın rol alıyor.
Vizyon tarihi: 28 Şubat 2014.
Şeytan-Racim (Akın Aktaç)Film, İstanbul’da üniversitede  okuyan iki gençten birisinin  ‘büyü ilmi’ne merak salmasıyla gelişen olayları alıyor. Cinler âlemine dalan filmde Uğur Güneş, Ertunç Uygun, Altan Gördüm ve Ayşe Tunaboylu yer alıyor.
Vizyon tarihi: 13 Eylül 2013.

 

 


  ETİKETLER:

  Beşiktaş

  ,

  Dünya

  ,

  Deprem

  ,

  Altın

  ,

  Rusya

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Aydın

  ,

  Bingöl

  ,

  İstanbul

  ,

  Anadolu

  ,

  MEHMET TAŞDİKEN

  ,

  Beren Saat

  ,

  Ata Demirer

  ,

  Bozcaada

  ,

  Erkan Can

  ,

  Arda Turan

  ,

  Erdal Beşikçioğlu

  ,

  Behzat Ç

  ,

  Nuri Bilge Ceylan

  ,

  Özge Borak

  ,

  Uğur Yücel

  ,

  Haluk Bilginer

  ,

  Derviş Zaim

  ,

  Binnur Kaya

  ,

  Yunus Emre

  ,

  Şebnem Sönmez

  ,

  Wilma Elles

  ,

  28 Şubat

  ,

  ERCAN KESAL

  ,

  Ülker

  ,

  Altın Koza

  ,

  Büyükada

  ,

  Reha Erdem

  ,

  Kelebeğin Rüyası

  ,

  Film Festivali

  ,

  işler güçler

  ,

  Kapadokya

  ,

  Yılmaz Erdoğan

  ,

  CÜNEYT ARKIN

  ,

  Beyaz

  ,

  Oya Aydoğan

  ,

  Asuman Dabak

  ,

  Nejat İşler

  ,

  Mahsun Kırmızıgül

  ,

  Yavuz Bingöl

  ,

  hayat

  ,

  Fatih

  ,

  Burçin Bildik

  ,

  ilker aksum

  ,

  aşk

  ,

  İstanbul Film Festivali

  ,

  Mavi

  ,

  Hükümet

  ,

  Yayın

  ,

  Aile

  ,

  Erkek

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  Patron

  ,

  Daire

  ,

  Komedi

  ,

  Köy

  ,

  Para

  ,

  Gece

  ,

  Hükümet Kadın

  ,

  Rüya

  ,

  bomba

  ,

  Altan Gördüm

  ,

  Özcan Deniz

  ,

  Güneş

  ,

  eylül

  ,

  Öcalan

  ,

  kış

  ,

  film

  ,

  zaman

  ,

  dolu

  ,

  genç

  ,

  Devrim

  ,

  derece

  ,

  gümüş

  ,

  sürgün

  ,

  Evim sensin

  ,

  Romantik komedi

  ,

  Karşı

  ,

  Dalga

  ,

  Aralık

  ,

  İnanç

  ,

  Ezgi Mola

  ,

  serenay sarıkaya

  ,

  fatih sultan mehmet

  ,

  ahmet kural

  ,

  Ceyda Ateş

  ,

  tuğba ekinci

  ,

  kıraç

  ,

  emrah

  ,

  tolga çevik

  ,

  farah zeynep abdullah

  ,

  Azra Akın

  ,

  nehir erdoğan

  ,

  gürkan uygun

  ,

  tuba ünsal

  ,

  sanem çelik

  ,

  Ahu Türkpençe

  ,

  murat cemcir

  ,

  Demet Akbağ

  ,

  şevket çoruh

  ,

  melisa sözen

  ,

  saadet ışıl aksoy

  ,

  hasan karacadağ

  ,

  Eyşan Özhim

  ,

  tuna kiremitçi

  ,

  fikret kuşkan

  ,

  burak sağyaşar