Yılın en iyileri Altın Portakal'da

Yılın en iyileri Altın Portakal'da
Yılın en iyileri Altın Portakal'da

Francois Ozon'un Altın Palmiye için yarıştığı Jeune&Jolie genç bir kadının hikayesi

François Ozon, Michael Winterbottom, Alejandro Jodorowsky, Coen'ler, Paul Schrader ve Kim Ki-Duk gibi usta yönetmenlerin dünya festivallerinde ilgi gören son filmleri Antalya'da seyirciyle buluşacak.

50’nci yılını görkemli bir programla kutlamaya hazırlanan Antalya Altın Portakal’da gösterilecek filmler şekillenmeye başladı. Festivalin ‘Ustaların Gözünden’ programı kapsamında birbirinden önemli isimlerin filmleri seyirciyle buluşacak.
Fransız Yeni Dalga sinemasının en önemli yönetmenlerinden François Ozon’un 17 yaşındaki bir kızın portresini anlattığı Altın Palmiye için yarışan filmi ‘Jeune & Jolie’; Oscar ödüllü Coen Kardeşler’in bu yıl Cannes Film Festivali’nde jüri büyük ödülü kazanan, başrollerini Oscar Isaac, Carey Mulligan, John Goodman’ın paylaştığı ‘Inside Llewyn Davis’; Michael Winterbottom’un ‘Soho’nun Kralı’ ve Paul Raymond’un skandallarla dolu dünyasını perdeye taşıdığı son filmi ‘The Look of Love’ bunlardan bazıları.
Ayrıca ‘Santa Sangre’, ‘The Holy Mountain’ gibi kült filmleriyle tanınan Şili asıllı Fransız yönetmen Alejandro Jodorowsky’nin otobiyografik son filmi ‘La danza de la realidad’; ‘Taxi Driver’ın senaristi yönetmen Paul Schrader’in Lindsay Lohan ile James Deen’in boşrollerinde yer aldığı filmi ‘The Canyons’ ve Kim Ki-Duk’un kendi ülkesinde tartışma yaratan, dünya prömiyerini 3 Eylül ’de Venedik Film Festivali’nde yapacak son eseri ‘Moebius’ da Altın Portakal programında.
50 yıllık geçmişiyle Türkiye ’nin en eski film festivali konumundaki Altın Portakal, 4-11 Ekim tarihleri arasında yapılacak.