Yılın son sinema randevusu

Yılın son sinema randevusu
Yılın son sinema randevusu
TÜRSAK Vakfı tarafından bu yıl 16'ncısı düzenlenen Randevu İstanbul Film Festivali, 20-26 Aralık tarihleri arasında dünya sinemasının son dönemdeki iyi örneklerini bir araya getiriyor. Festivalde kaçırmamanız gereken 10 film seçtik.

‘Açlık’ ve ‘Utanç’ filmleriyle büyük beğeni kazanan Steve McQueen’in üçüncü filmi ‘12 Years a Slave/ 12 Yıllık Esaret’ festivalin açılış filmi. McQueen ilk iki filminde odağına oturttuğu ‘beden’ kavramını bu kez Amerika tarihinden sarsıcı bir köle hikâyesiyle devam ettiriyor. Filmde, Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Brad Pitt, Paul Giamatti gibi oyuncular rol alıyor.


THE MOTEL LIFE: Willy Vlautin’in aynı isimli romanından uyarlanan ve Roma Film Festivali’nden Seyirci Özel Ödülü dahil 4 ödülle dönen ‘The Motel Life’, Alan ve Gabe Polsky kardeşlerin ilk yönetmenlik denemesi. Filmde, Stephen Dorff ve Emile Hirsch birbirlerine güçlü bağlarla tutunmuş iki kardeşin bir trafik kazası ile değişen hayatlarını canlandırıyor.
BIG SUR: ‘Beat Kuşağı’ teriminin isim babası olan Jack Kerouac’ın son romanından uyarlanan, Michael Polish’in yönettiği ‘Big Sur’, ilk kez Sundance Film Festivali’nde izleyici karşısına çıkmıştı. Film, Yolda’nın getirdiği şöhretten bunalan Jack Kerouac’ın ve Lawrence Ferlinghetti’nin Kaliforniya’nın Big Sur yöresindeki kulübesinde geçirdiği günlerden yola çıkarak Beat tayfasını bir araya getiriyor.
KILL YOUR DARLINGS: Başrollerinde Daniel Radcliffe, Dane Dehaan ve Dexter dizisi ile tanınan Michael C. Hall ile Elizabeth Olsen’ın oynadığı, John Krokidas’ın yönettiği ‘Kill Your Darlings’, Beat Kuşağı’nın ünlü şairi Allan Ginsberg’in hayatından bir dönemi anlatıyor.
ZULU: Caryl Ferey’in aynı adlı romanından uyarlanan ve bu seneki Cannes Film Festivali’nin de kapanış filmi olan ‘Zulu’ günümüz Güney Afrika kültürü ve toplumunu gözler önüne seren bir polisiye hikâyeyi anlatıyor. Jerome Salle’ın yönettiği filmde Oscar’lı oyuncu Forest Whitaker ve Orlando Bloom bir araya geliyor.
HOW I LIVE NOW: ‘The Last King of Scotland’ın yönetmeni, Oscar sahibi Kevin MacDonald’ın Meg Rosoff’un aynı isimli ve ödüllü kitabından uyarladığı ‘How I Live Now’, yakın gelecek İngiltere ’sinde geçen bir nükleer kıyametin ve bu felakette var olmaya çalışan bir aşkın öyküsü.
JIMMY P.: Arnaud Desplechin’in son filmi ‘Jimmy P.’ İkinci Dünya Savaşı’nda savaşmış bir Amerikan yerlisinin ülkesine döndükten sonra yaşadığı psikolojik sorunlara cevap bulunamaması ve Fransa’dan çağrılan uzman bir doktorla kurduğu iletişim üzerine bir film. Benicio Del Toro ve Mathieu Amalric’i oyuncu kadrosunda barındıran film Cannes Film Festivali’nde de Altın Palmiye için yarışmıştı.
NEBRASKA: Bu yıl Cannes Film Festivali’nde başrol oyuncusu Bruce Dern’in En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandığı ‘Nebraska’ daha önce Sideways ve The Descendants filmleriyle tanınan Alexander Payne’in son filmi. ‘Nebraska’, piyangodan büyük ödülü kazandığına inanan ve ödülünü almak için Montana’dan Nebraska’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkmaya karar veren alkolik baba ve kendisine biraz isteksiz de olsa eşlik etmeye karar veren oğlunun hikâyesini anlatıyor.
A THOUSAND TIMES GOODNIGHT: Norveç sinemasının ünlü yönetmenlerinden Erik Poppe’nin İngilizce çektiği ilk film olan ‘A Thousand Times Goodnight’ın oyuncu kadrosunda Fransız aktris Juliette Binoche ve Game of Thrones dizisi ile dünya çapında üne kavuşan Norveçli Nikolaj-Coster-Waldau yer alıyor. Erik Poppe bu filmle Montreal Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü almıştı.
LE WEEK-END: ‘Nothing Hill’ yönetmeni Roger Michell ve ‘Benim Güzel Çamaşırhanem’in senaristi Hanif Kureishi’den romantik olduğu kadar aşkın felsefi boyutunu da ihmal etmeyen bir film. Jim Broadbent, Lindsay Duncan ve Jeff Goldblum başrolde.
ART/VIOLENCE: Filistinli aktrisler Mariam Abu Khaled, Batoul Taleb ve İsrailli yönetmen Udi Aloni’nin hem yönetip hem de oynadığı, askeri ve toplumsal baskının ve kaosun içerisinde sınırların zorlanması üzerine bir yapım.
Randevu İstanbul kapsamındaki gösterimler Levent Cinemaximum Kanyon, Beyoğlu Cine Majestic, Cinemaximum Zorlu Center ve Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak.