Yılkı atlarını yakalayarak geçiniyorlar

Yılkı atlarını yakalayarak geçiniyorlar
Yılkı atlarını yakalayarak geçiniyorlar
Erciyes dağı eteklerindeki yılkı atlarını yakalayarak evcilleştiren 2 arkadaş, müşteri bulana kadar atların her türlü ihtiyacını karşılıyor


Erciyes Dağı eteklerindeki yılkı atlarını yakalayarak evcilleştiren 2 arkadaş, bu atların kışlık yiyeceklerini ve su ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Nesli azalan yılkı atlarını, Erciyes Dağı eteklerindeki Hörmetçi köyü, Sultan Sazlığı civarı, Hacılar ilçesi ve Sarıgöl civarında yakalayıp eğiten Ahmet Doğmuş ve Mehmet Satoğlu, eğittikleri bu atlara zaman zaman binerek stres atıyor.

Anadolu’da yabani at olarak bilinen ve genellikle insanlardan uzak bölgelerde yaşayan yılkı atları, Erciyes Dağı eteklerinde sürü halinde yaşıyor.

Doğmuş ve Satoğlu da dedelerinden gördükleri gibi bu atları yakalayıp, ortalama 1-2 ay eğitim vererek evcilleştiriyor.

Erciyes’in eteklerindeki Hörmetçi köyünde oturan ve zaman zaman yılkı atlarının olduğu bölgeye gelerek ata binen Ahmet Doğmuş, yılkı atlarını eğitmen için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi.

Ata binmenin bir tutku olduğunu ifade eden Doğmuş, "Yılkı atları eğitilmemiş ve doğada kendi halinde yaşamaya çalışan atlardır. Bu bölgede yıllardan beri yaşayan yılkı atları, sürü halinde hareket ederler. Su ihtiyaçlarını dere yataklarındaki eriyen kar sularından karşılarlar ve insanlardan olabildiğince uzakta durular. Biz bu atları yakalayıp, binilmesi için uzun süren bir eğitimden geçiriyoruz. Eğitimin ardından yine bu bölgelere gelerek ata biniyoruz. Bunu stres atmak için yapıyoruz ve ata binmek sözlerle anlatılamayacak kadar güzel bir duygu" dedi.

Mehmet Satoğlu ise yılkı atlarını dedesinden gördüğü tekniklerle yakaladığını belirterek, şunları söyledi:

"Bizim ailemiz neredeyse 1 asırdan beri Erciyes Dağı’nın eteğinde yaşıyor. Ben yılkı atlarını yakalamayı babamdan ve dedemden öğrendim. Onlar gibi atları ehlileştiriyorum. Şu anda elimde 15 tane ehlileşmiş yılkı atı var. Bu atlar kışın oldukça zor şartlarda yaşam mücadelesi verirler. Metrelerce karın altında kalan otlara ulaşamazlar. Bu atlar için yaz aylarından bin balya ot ayarladım. Onların içeceği suları ayarlıyorum. Evcilleştirdiğimiz bu atlara zaman zaman binerek stres atıyoruz. Aynı zamanda bu atları almak isteyen isteyen olursa da onlara 750 lira ile 50 bin lira arasında değişen fiyatlarla satabiliyoruz." (aa)