Yılmaz Güney'in dilinden söylüyor

Yılmaz Güney'in dilinden söylüyor
Yılmaz Güney'in dilinden söylüyor
Zazaca müziğinin Türkiye'deki en önemli temsicilerinden Mikail Aslan, iki yıldır üzerinde çalıştığı 'Venge Royi' (Fırat'ın Sesi) isimli sekizinci albümünü yayımladı. Aslan, albümle Yılmaz Güney'in kullandığı artık yok olmanın eşiğindeki Siverek Dımılicesini kayda alıyor.

Kalan Müzik ’ten çıkan ‘Venge Royi’ (Fırat’ın Sesi) albümde Mikail Aslan, sinemamızın efsane ismi Yılmaz Güney ’in doğduğu topraklar olan Siverek’te konuşulan Zazaca formunu kullandı.

Önceki albümlerinde Dersim, Erzincan, Koçgiri, Bingöl , Palu, Piran gibi farklı yörelerden Zazacanın değişik ağızlarıyla Dımılki-Zazaki, Kılam Deyir, Lawık ve Beyitler seslendiren Mikail Aslan, son albümünde Siverek ağzını kullanıyor.
‘Venge Royi’ (Fırat’ın Sesi) aynı zamanda, Siverek’in geleneksel müziği açısından da bir ilk olma özelliğine sahip. Aslan, bu albümle artık yok olmakla yüz yüze kalan Siverek Dımılicesini kayda alıyor.
Albümünde Siverekli şair ve söz yazarı Kadir Büyükkaya’nın eserlerini seslendiren Aslan’a Beser Şahin, Nuras ve Ali Erel gibi sanatçılar da katkı sundu.
10 şarkıdan oluşan albümde ud, cümbüş, tambur ve gırtana gibi enstürmanlar kullanıldı.

 


  ETİKETLER:

  Bingöl

  ,

  Yılmaz Güney

  ,

  Müzik

  ,

  Şair

  ,

  Aslan