Yılmaz Köksal hayatını kaybetti

Yılmaz Köksal hayatını kaybetti
Yılmaz Köksal hayatını kaybetti
Yeşilçam'ın ünlü karakter oyuncusu Yılmaz Köksal hayatını kaybetti. Uzun süredir kanserle mücadele eden Yılmaz Köksal, Türk sinema ve dizilerinin ünlü isimlerinden biriydi.

RADİKAL-  Türkiye sinemasının ünlü isimlerinden Yılmaz Köksal tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 

Sultanbeyli'deki özel bir hastaneye 4 gün önce kaldırılan Köksal, yoğun bakıma alındı. Durumu akşam 20.30 sıralarında kötüleşen Köksal, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Birçok sinema filminde rol alan Yılmaz Köksal, Kaygısızlar'daki Yılmaz Usta karakteriyle televizyon izleyicisinin hafızasına kazındı.   

YILMAZ KÖKSAL KİMDİR?

Kırşehir'de 1939'da doğan Yılmaz Köksal, Tophane Sanat Enstitüsü'nde okudu. Tunç Başaran'ın sinemaya uyarladığı, Orhan Kemal'in "Murtaza" eserinde "Dubara" rolünü oynayarak sinema tarihine geçen sanatçı, uzun süre ikinci derece rollerde oynadıktan sonra, 1970'de Çetin İnanç'ın yönettiği "Çeko" filminde başrole yükseldi.

Yılmaz Köksal, 1965'ten 2005'e kadar 180'in üzerinde filmde oynayan sanatçı, "On Korkusuz Kadın", "Çalıkuşu", "Beş Fındıkçı Gelin", "Malkoçoğlu", "Şeyh Şamil", "Kan Davası", "Asılacak Kadın", "Leyla ile Mecnun", "Kardeş Kurşunu", "Yahşi Batı", " Adanalı" ve "Zagor" gibi filmlerde rol aldı. Ramazan EĞRİ / İSTANBUL DHA


 

 


  http://www.radikal.com.tr/145771714577171

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "Çeko" ilk başrolü değildir. - ilhan

  Yılmaz Köksal, Yeşilçam'ın "Avantür" diye tabir edilen filmlerinin, halk tarafından çok sevilen oyuncularından biridir. İlk başrolü "Çeko" değildir. Daha önce de defalarca başrol oyuncusu olarak filmlerde rol alan Yılmaz Köksal için, "kendisini kült mertebesine taşıyan ilk başrolü Çeko'dur." diye belirtilseydi, daha doğru bilgilendirme yapılmış olurdu. Bu tür haberleri yaparken, "Wikipedia'ya bakıp, orada ne yazıyorsa yazmak çok fazla kolaycılık oluyor ve gazetecilik düsturuna da uygun düşmüyor; bunu biz de yapabiliyoruz ve yapabilmek için size ihtiyacımız yok.