Yine düştük yollara...

Yine düştük yollara...
Yine düştük yollara...
Gezici Festival 18. kez yollara düşüyor. Yılın en önemli filmlerinin yer aldığı festivalde ilk durak Ankara. Sinemanın sonraki durağı ise Sinop.

Sinema salonu bile olmayan kentlere film götüren ‘Gezici Festival’ 18. kez yollara düşüyor. Bu yıl 30 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında Ankara , 7-10 Aralık tarihlerinde ise Sinop’a konuk olacak festival Türkiye ve dünya sinemasının en iyi örneklerini sinemaseverlerle buluşturacak.
Ankara Sinema Derneği tarafından Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen festivalin ilgiyle takip edilen ‘Dünya Sineması’ bölümünde bu yıl Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda Büyük Ödül’ü kazanan Antonio Méndez Esparza imzalı ‘Orada Burada’; Balkan ülkelerinde rekor izleyici çeken Sırbistan yapımı, Srdan Dragojevic’in yönetmenliğini yaptığı ‘Onur Yürüyüşü’ ve yine ilk kez Cannes’da görücüye çıkan Güney Kore animasyonu Domuzların Kralı dikkat çeken yapımlar arasında. Ayrıca Şilili yönetmen Dominga Sotomayor’ın ‘Perşembeden Pazara’, Sebastian Lelio’nun Locarno’da Jüri Ödülü alan ‘Kaplanın Yılı’ ve Perulu yönetmen Adrián Saba’nın ilk uzun metrajı ‘Temizlikçi’ de görülmeyi hak eden yapımlar. ‘Dünya Sineması’ bölümünün en ağır topları ise Pablo Larraín’in yönettiği, Şili’nin 2013 Yabancı Film Oscar adayı ‘Hayır’ ve bir başka Oscar adayı olan usta yönetmen Michael Haneke’ye Altın Palmiye Ödülü’nü getiren ‘Aşk’. Bu yılın çok konuşulan yapımlarından birisi olan Beth Zeitlin imzalı ‘Düşler Diyarı’ ise özel ilgiyi hak ediyor.
Festivalin takip edilmesi gereken bölümlerinden birisi de ‘Savaşla Büyümek’. Kim Nguyen imzalı ‘Savaş Cadısı’nda Afrika’daki çocuk askerlere 14 yaşında bir kız çocuğunun gözlerinden bakıyor. Iraklı iki kardeş Atia ve Mohamed Jabarah Al Daradji’nin yönettikleri belgesel ‘Annemin Kollarında’ ise Bağdat’ta savaştan zarar görmüş yetim çocukları yeniden hayata döndürmeye çalışan Huşam’ın çabalarını anlatıyor.
İki uzun metraj ve iki kısa belgeselden oluşan ‘Üretim Hatası’ bölümünde ise Carmen Losmann’ın ilk uzun metrajlı belgeseli ‘Öğün, Çalış, Güven’; Rus yönetmen Andrey Gryazev’in çektiği ‘Yarın’ görülmeli. Neo-Nazi kültürünün günümüzdeki yansımalarını anlatan ‘Kan Akmalı– Gizlice Nazilerin Arasında’nın gösterimine ise yönetmen Peter Ohlendorf da katılıyor. 

BAŞKA NELER VAR? 

Amerikan sinemacı Larry Jordan’ın bir uzun metrajlı ve sekiz kısa filmi izleyicisiyle buluşacak.
1000’den fazla film arasından seçilen kısa filmler, izleyicileri farklı ülkelerin yenilikçi sinemalarıyla tanıştıracak.
Küçük izleyicilere Hollandalı iki yönetmen Fordo Kuipers ve Arjan Wilschut’un canlandırmalarından oluşan bir seçki sunacak.
Gezici Kitaplık bu yıl editörlüğünü Tül Akbal Süalp ve Burçe Çelik’in üstlendikleri ‘Devrim veyahut da Vasat: Üretim, Deneyim, Teknoloji’ kitabını kazandırıyor yazın dünyasına.
Ankara’daki gösterimler Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 

YERLİLERİN EN İYİLERİ

Gezici festival her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye sinemasına a özel bir bölüm ayırıyor. Ali Aydın’ın yönettiği Venedik’ten ‘Genç Aslan’ Ödüllü ‘Küf’; Derviş Zaim’in Altın Koza’da yarışan son filmi ‘Devir’; İnan Temelkuran’ın Kristen Stevens’la birlikte yönettiği, Altın Koza ve Altın Portakal’dan ödüllerle dönen ‘Siirt’in Sırrı’; Belmin Söylemez’in, İstanbul ve Adana’dan ödüllü ilk uzun metrajı ‘Şimdiki Zaman’ ve Orhan Eskiköy ile Zeynel Doğan’ın Altın Kozalı filmleri ‘Babamın Sesi’ve Erdem Tepegöz’ün yönettiği ‘Zerre’ bu bölümde dikkat çekiyor. Ayrıca ustalara da dikkat! Zeki Demirkubuz’un ‘Yeraltı’; Yeşim Ustaoğlu’ndan ‘Araf’ ve Reis Çelik’in ‘Lal Gece’si de bu bölümde.
Tuncel Kurtiz’in vazgeçemedikleri 
Festivalin bu yıl ‘çok özel’ bir bölümü var. Usta oyuncu Tuncel Kurtiz, en çok sevdiği, ‘bir daha, bir daha’ izlediği beş filmi seçti. Luchino Visconti’den ‘Leopar’; Elio Petri’den ‘Her Türlü Kuşkunun Ötesinde Bir Yurttaş Hakkında Soruşturma’; İsviçreli yönetmen Alain Tanner ve İngiliz yazar John Berger’i bir araya getiren ‘2000 Yılında 25 Yaşında Olacak Jonas’; Robert Altman’dan ‘Nashville’ ve Bob Fosse imzalı müzikal ‘All That Jazz’ bu seçkinin ürünleri olarak festivalde.