Yine 'umuda yolculuk' kazası: 21 ölü, 213 de kayıp mülteci

Yine 'umuda yolculuk' kazası: 21 ölü, 213 de kayıp mülteci
Yine 'umuda yolculuk' kazası: 21 ölü, 213 de kayıp mülteci

Sahil güvenlik ekipleri, kurtarılan mültecilerin bir kısmını botlarla küçük İtalyan adası Lampedusa?nın limanına taşıdı.

Arap ve Afrika uyruklu 257 mülteci taşıyan tekne İtalya'ya gitmek için kullandıkları geçiş yolu Libya açıklarında battı

TRABLUS - Libya açıklarında batan mülteci gemisinde en az 21 kişi hayatını kaybetti. Uluslararası Göç Örgütü (IOM), İtalya’ya gitmek isterken Libya açıklarında batan mülteci dolu teknede 21 kişinin öldüğünü, 213 kişinin kaybolduğunu duyurdu. IOM yetkilisi Laurence Hart, Trablus’da yaptığı açıklamada, 257 mülteciyi taşıyan teknenin pazar günü Libya açıklarında battığını belirterek, teknedeki 23 kişinin kurtarıldığını, 21 cesedin bulunduğunu belirtti. Kurtarılan 23 kişinin Arap ve Afrika uyruklu olduğu açıklandı.
Libya sahil güvenlik güçlerinin, diğer iki teknenin izini kaybettiklerini ifade eden Hart, bunların balıkçı teknesi mi yoksa mülteci taşıyan tekneler mi olduğunun bilinmediğini de sözlerine ekledi. IOM yetkilileri daha önce yaptıkları açıklamada, 300 mültecinin kayıp olduğunu ve üç teknenin battığını duyurmuşlardı.
1770 km. uzunluğundaki sahil hattıyla Libya, mültecilerin sık kullandığı bir geçiş noktası. Kuzey ve Doğu Afrika ülkelerinden Avrupa ülkelerine geçmek isteyen pek çok insan bu hattı kullanıyor. 

Bahar aylarında artıyor
Mültecilerin bahar aylarında daha sık göç ettiğini söyleyen yetkililer, önlem alınmazsa yaz aylarında bu tür kazaların sık sık yaşanacağını açıkladı. Her yıl yüzlerce mülteci açık denizde batan teknelerde hayatını kaybediyor. “Akdeniz, daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa’ya gitmek isteyen Afrikalı mülteciler için ölüm denizi oluyor” diyen yetkililer, geçen hafta da mülteci taşıyan küçük bir botun battığını açıkladı. (aa, afp)