Yoda'nın yaratıcısı artık yok

Yoda'nın yaratıcısı artık yok
Yoda'nın yaratıcısı artık yok
Star Wars serisindeki Yoda ve Chewbacca karakterinin yaratıcısı, makyaj ustası Stuart Freeborn hayatını kaybetti.

Efsanevi ‘ Star Wars’ serisinin ve ‘2001: Space Odyssey’ gibi filmlerin makyaj ustası, İngiliz sanatçı Stuart Freeborn yaşama veda etti. LucasFilm, Yoda ve Chewbacca karakterlerinin yaratıcısının ölümünü ‘unutulmaz katkılarıyla oluşturduğu miras’ açıklamasıyla doğrularken, yönetmen George Lucas sanatçının vefatıyla ilgili “Beraber çalıştığımz sete yılların deneyimiyle beraber sınırsız yaratıcılıkta bir enerjiyi de getirdi” şeklinde konuştu.

Lucas, sözlerine “Sanatı ve ustalığı yarattığı karakterlerle beraber sonsuza kadar yaşayacak ve her zaman orijinalini hatırlatacak” sözlerini ekledi. 98 yaşında Londra ’da hayata veda eden sanatçının torunu Michelle Freeborn ise dedesinin kendisi için bir kahraman olduğunu ve film sektörüne girmesini teşvik ettiğini belirtti.

Freeborn ile beraber 1970’li yıllarda çalışan makyaj sanatçısı Nick Maley, makyaj ustasının işini bir müdür gibi sahiplenen ve önemseyen birisi olduğunu ifade etderken, sanatçı için “Onunla çalıştığım dönemde nasıl düşünmem ve sorunları çözmem gerektiğini öğrendim” ifadesinde bulundu.