Yok olmadan önce...

Yok olmadan önce...
Yok olmadan önce...
ABD'li fotoğrafçı Jimmy Nelson ilginç bir projeye imza attı. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan kabileleri görüntüleyen fotoğrafçı, bu halkların geleneklerini kayda aldı.

ABD 'li fotoğrafçı Jimmy Nelson, 'Onlar Göçüp Gitmeden Önce' adlı uzun vadeli projesiyle, 30’dan fazla izole ve yok olmaya yüz tutmuş kabileyi görüntülemeyi başardı.

Bir filmle de desteklenecek olan kapsamlı kitabının hazırlık aşamasında her kabilede ikişer hafta geçiren Nelson, yerlilerin zamanla sınanmış geleneklerine aşina oldu, ritüellerine katıldı ve tüm bunları en ilgi çekici şekliyle kayda geçirdi.

Çektiği fotoğraflarda, kabile üyelerinin günlük yaşamlarından eşsiz takılar, saç modelleri ve giysi gibi detaylar, ayrıca kabilelerin yaşadıkları doğal çevre ve Gaucho’ların atları gibi, her birinin en temel kültürel elementleri yer alıyor.

Nelson'ın fotoğrafladığı halklar arasında Moğolistan 'da yaşayan Kazaklar, Namibia'da yaşayan Himba kabilesi, Papua Yeni Gine'den ilkel Huli, Asaro, Goroka ve Kalam kabileleri, Rusya 'dan Chukçi'ler ve Yeni Zelanda'nın yerel halkı Maori'ler de var.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Rusya

  ,

  çevre

  ,

  moğolistan