Yoksa Mars'tan mı geldik?

Yoksa Mars'tan mı geldik?
Yoksa Mars'tan mı geldik?
İtalya'nın Floransa kentinde düzenlenen Goldschmidt Toplantısı'nda Profesör Steven Benner tarafından ortaya atılan bir iddia tartışma yarattı.

İtalya’nın Floransa kentinde düzenlenen bilimsel konferans Goldschmidt Toplantısı'nda dünyada yaşamın başlamasına ilişkin dikkat çekici bir tez ortaya atıldı.

ABD ’deki Westheimer Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Steven Benner, dünyada yaşam formu yokken Mars’ta olduğunu ifade etti. Dünyada ilk yaşam formları 3 milyar yıl önce ortaya çıkmış. Benner’a göre o dönemde dünyada yaşamın başlamasına yetecek oksijen yoktu.

Amerikalı bilim adamı, 3 milyar yıl önce molibden ve bor minerallerinin de dünyada yeterli miktarda olmadığını söylüyor. Bu iki mineral yaşam formlarının oluşmasında kilit rol oynamakta.

Benner’ın teorisine göre ilk yaşam formları, Kızıl Gezegen'den Dünya’ya düşen göktaşları üzerinde geldi. Böylece, Dünya’daki canlı hayatının ilk aşaması başlamış oldu.

Geçmiştede ilk canlı hayatının Mars’ta başlayıp dünyaya sonradan geldiği yönünde iddialar vardı ancak Benner’ın teorisi daha ayrıntılı bir açıklama oldu.

Bilim insanları yaşamsal organizmalar olan RNA, DNA ve proteinleri oluşturan atomların ilk olarak nasıl bir araya geldiklerini merak ediyorlardı. RNA’nın yaşayan organizma oluşumunda yer alabilmesi için önce minerallerin kristal yüzeyindeki atomlar tarafından şekillendirilmesi gerekiyor.

RNA'nın şekillendirilmesindeki en etkili minerallerin Dünya'daki okyanuslarda olduğu düşünülüyordu. Ancak Profesör Benner, Mars'ın bunun için daha uygun olduğu görüşünde.

Benner bu görüşünden yola çıkarak yaşamın önce Mars'ta başladığını ve ardından meteroitler aracılığıyla Dünya'ya ulaştığını söylüyor. Yaşamın önce Mars'ta başladığı argümanı daha önce de dile getirilmişti. Benner'ın bu teorilere yaptığı katkı ise bor ve molibden elementlerini içeren minerallerin, yaşamı oluşturan moleküllerin oluşumunda kilit öneme sahip olduğunu söylemesi.

Dünya'nın yaşamın başlangıcı sırasında boron ve molibden mineralleri açısından zayıf durumda olduğu yönündeki bilgiler, Benner'ın yaşamın Mars'ta başladığı kanısını güçlendiriyor. ( Akşam )