Yoksul çocuk himayesinde 'Slumdog etkisi' başladı

Yoksul çocuk himayesinde 'Slumdog etkisi' başladı
Yoksul çocuk himayesinde 'Slumdog etkisi' başladı

Dayak yedi: Filmin çocuk yıldızı Azharuddin İsmail, yorgun olduğu için poz vermeyi reddedince babasından tokat yedi. Dayakçı baba, ?Oğlumu çok seviyorum, elimden kaçtı? deyip özür diledi.

LONDRA - ABD ve Avrupa’da birçok ödül kazandıktan sonra, son olarak da sekiz dalda Oscar ödülünü kazanan ‘Slumdog Millionaire’ (Milyoner) filminden sonra İngilizlerin Hintli çocukları himayesine almak için yaptığı başvurularda büyük bir artış oldu. Sivil toplum örgütü ActionAid yetkilisi Richard Turner, “Biz bunu ‘Slumdog etkisi’ olarak adlandırıyoruz. Çok uzun süredir bu kadar yoğun ilgiyle karşılaşmamıştık” diyor.
Önceleri haftalık 500 talep geldiğini, filmin ay başında İngiltere’de Bafta ödülü almasından sonra patlama olduğunu ve sayının 1400’e çıktığını belirten yetkili, Oscar töreninden sonra ‘etkinin’ daha da arttığını kaydetti. Hamiler, dernekler aracılığıyla çocukların daha iyi eğitim almalarını ve sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını garanti altına alıyor. Sokaklarında milyonlarca çocuğun yaşadığı Hindistan’daki gençlerin yarısı kötü beslenme kurbanı ve genellikle günde 10 saatten fazla çalıştırılıyorlar. (aa)