Yoksulluğu bağışlamak

Yoksulluğu bağışlamak
Yoksulluğu bağışlamak
Radikal'daki bir haberden yola çıkılarak çekilen 'Aziz Ayşe', insanoğlunun çoğunlukla 'kirli' görünen doğasını netleştirmeye çalışıyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

AZİZ AYŞE**
Yönetmen: Elfe Uluç
Oyuncular: Melikşah Yardımcı, Feride Çetin, Engin Altan Düzyatan
Süre: 78 dk.

Elfe Uluç’un 2012 Altın Koza ’sında yarışan, yani gösterimi epeyce geciken filmi ‘Aziz Ayşe’, Timur Soykan’ın Radikal’deki haberinden yola çıkılarak ete kemiğe büründürülmüş bir proje . Eksikleri ve gediklerine rağmen izleyiciyi bir noktada yakaladığını da söylemek gerek.
Kağıt toplayarak yaşayan ve ‘yoksulluğunu bağışlayan’ trans birey Ayşe’nin hikâyesini belgeleme niyetiyle onun hayatına dalan Elif’in, bir yandan karakteri anlama/kavrama çabaları devredeyken, öte yandan da kendi hayatındaki gelgitlerle mücadele etmeye çalışmasını izliyoruz filmde. Ayşe’den öğrendikleriyle kendi dünyasını da şekillendiren Elif’in serüveni, ‘farkına varma’ meselesinin de iyice deşilmesine vesile oluyor.
Gerçek bir karakterin gerçek yolculuğunu ‘gerçeküstü’ gibi hissettiren ‘Aziz Ayşe’, kendisiyle çatışmaktan bir an bile vazgeçmeyen insanoğlunun çoğunlukla ‘kirli’ görünen doğasını netleştirmeye çalışıyor. Ayşe’yle Elif’in birbirlerine dokunabilmeleriyle kir pas temizleniyor biraz, ama toplumun bireyi ağına düşüren önyargılarından kaçış yok ne yazık ki!
Elfe Uluç’un yarı belgesel bir atmosferle hayat bulan filmi, biraz dağınık ve ‘telaşlı’ görünse de, son tahlilde ‘tokat’ı yüzümüzde hissettiriyor. Aziz Ayşe’nin yürüdüğü patikadaki dikenler, bizim de canımızı acıtıyor, farkında olmamızı sağlıyor.


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Altın Koza

  ,

  hayat

  ,

  Proje