Yola tek başıma devam etme zamanım

Yola tek başıma devam etme zamanım
Yola tek başıma devam etme zamanım
Çamur'dan tanıdığımız Murat Ak, tazecik solo albümü 'Destur'u yayımladı. Ak, grubun dağılma sürecinin kendisini yıprattığını söylüyor.
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

Müzikle tanışma hikâyenizi sorarak başlayalım.
Ailem, özellikle babam iyi bir müzik dinleyicisiydi. Sağlam bir müzik arşivimiz vardı. Dolayısıyla çocukluk yıllarımdan beri müzik hep yoğun bir şekilde hayatımdaydı. Ortaokul yıllarımda bağlama çalmayı öğrendim. Lise yıllarımda neredeyse bütün müzik türlerinde kullanılabilen bir enstrüman olduğu için ilgim gitara kaydı. Bu yıllarda çeşitli amatör müzik gruplarında çaldım, söyledim ve ilk şarkılarımı yazmaya başladım. Üniversite yıllarında İzmit, Ankara , İstanbul gibi birçok şehirde müzik yaptım ve nihayet İTÜ Devlet Konservatuvarı’na girdim. Müziğimin şekillendiği, kendini bulduğu bu yıllarda Çamur grubunu kurdum ve profesyonel müzik yaşantım böylece başlamış oldu.
Çamur’da işler yürümedi mi?
Çamur’un kurucusu ve isim babasıyım. Uzun yıllar çeşitli barlarda müzik yaptıktan sonra 9. Roxy Müzik Günleri’nde ikinci olduk ve nihai hedefimiz olan ilk albümümüzü yaptık. Grubun dağılmasıyla birlikte bu albüm, Çamur’un tek albümü olarak rock müzik külliyatındaki yerini aldı. Dönemsel olarak gruba birçok müzisyen katıldı, ayrıldı ve emek verdi. Fakat yaşanan bu sekiz yıllık serüven grubu çok yıprattı. Grubun kendi içindeki görüntüsüyle dışarıya sunduğu görüntü arasında büyük farklar oluşmaya başladı. Beni ilk düşündüren bu fark oldu. Bunun yanı sıra grubun beyin takımında yer alan bazı arkadaşlar çeşitli müzik gruplarında farklı müzikal arayışlara girdiler. Bu da benim netleşmemi sağladı ve yola tek başıma devam etme zamanımın geldiğine karar verdim.
Nasıl etkilendiniz bu süreçten?
Grubun dağılma aşaması yordu ve yıprattı beni, doğal olarak. Bu sebeple bir süre kendime kafa izni verdim diyebilirim. Bu zaman içerisinde Çamur’un albümünde yer alan şarkılarımın birçoğunu Zerrin Özer bir albümünde seslendirdi. Bir süre bu albüme zaman ayırdım hatta bu albümde kendisine vokal yapma ayrıcalığını yaşadım. Daha sonra kendi albümümün repertuvar çalışmasına giriştim. Repertuvarı oluşturduktan sonra Çağdaş Yarman ile düzenlemeleri tamamladık. Saki Çimen ile kendisinin bir projesi için bir araya gelmiştik, bu esnada tamamlamış olduğum demo kaydı birlikte dinledik. Kayıt, Saki Çimen aracılığıyla Mazlum Çimen’e ulaştı. Mazlum Çimen müziğimi çok sevdi ve albümün prodüktörlüğünü üstlendi. Stüdyo, mix, mastering aşaması tamamlandı. Albüm için isim arayışındayken sanat dünyasının duayenlerinden Mete Özgencil’in fikrini almak için kendisine gittim. Özgencil ‘Destur’ ismini önerdi. Bu ismi ekip olarak çok sevdik. Ve nihayet nisan ayında ‘Destur’ albümü dinleyiciye ulaştı.
Eski bir şarkınız olan ’Ayrılamıyoruz Meliha’yla’yı da almışsınız albüme. Bir hikâyesi var mıydı bu şarkının?
Şarkıyı Çamur’un son zamanlarında bestelemiştim. Bir televizyon programı ve birkaç konser haricinde başka bir yerde çalma şansımız olmamıştı. Televizyon programından alınan ve sanal ortamda yayımlanan bu kayıt çok ilgi gördü. Böylesine ilgi gören bir şarkının temiz bir stüdyo kaydının olması gerektiğini düşündüm ve albüme almaya karar verdim. Şarkıyı eski bir dostumun, kız arkadaşı Meliha ile yaşadığı hikâyeden esinlenerek yazmıştım. Onların hikâyesinden yola çıkarak Sadri Alışık filmlerine benzer bir aşk hikâyesi anlattım. Meliha’yı da sembol bir isim olarak kullandım. Bu arada, gerçek hayatta hikâye mutlu sonla bitti. Bahsettiğim dostum ve Meliha evlendiler. Hatta bir de bebekleri var.
Destur/ Murat Ak/ Çimen Yapım