Yoldan sipariş verin, mutfağınızdaki robot şef pişirsin!

Yoldan sipariş verin, mutfağınızdaki robot şef pişirsin!
Yoldan sipariş verin, mutfağınızdaki robot şef pişirsin!
Sahneyi hayal edin: İşten yorgun argın eve dönüyorsunuz. Karnınız zil çalıyor ama yemek pişirmeye mecaliniz yok. Ve mutfakta sizi Michelin yıldızlı restoranlarınkini aratmayan bir yemek bekliyor! Fantastik mi geliyor? Neyse ki bilim dünyası boş durmuyor! İngiltere'de bu fanteziyi gerçeğe dönüştürecek bir robot geliştirildi...

RADİKAL - İngiliz bilim insanlarının geliştirdiği ‘robot şef’, gayet becerikli robotik kollarını kullanarak en baştan itibaren bir yemeği pişirebiliyor. Fırın, ocak, bulaşık makinesi ve mutfak teknesinden oluşan cihaz 2017’nin başında satışa sunulacak. Fiyatının ise 10 bin sterlin (40 bin lira ) civarında olması bekleniyor.

Moley Robotics’te geliştirilen robotun marifetli kolları yaklaşık 18 yıllık bir çalışmanın ürünü. Robotik kollarda 24 motor, 26 mikro kontrolör ve 129 sensör var. Kuzey Londra’daki Islington’da küçük bir ofiste çalışan Moley Robotics’ten araştırmacılar, robot şefin kollarını kullanarak doğrama, karıştırma, çırpma, yağ dökme gibi işlemleri yapabildiğini söylüyor.

Robotun kolları biraz yavaş çalışsa da krep yaparken malzemenin damlamaması için kaşığı temizlemek gibi ince hareketleri becerebiliyor. Üstelik etrafına birkaç damla yemek saçılması da sorun değil zira robot daha sonra bulaşıkları makineye yerleştirip yüzeyleri de silerek temizleyebiliyor. Robot kullanılmadığı zaman katlanıp kaldırılabiliyor.

Projenin yürütücülerinden Mark Oleynik, robotun insanların elle yapabileceği her şeyi yapabileceğini söylüyor: “İnsanlar Michelin yıldızlı restoranlara gitmek isterler ama bu mekanlar hem pahalı hem de evden uzaktır. Bu robot, insanların çok iyi yemeği, çok uygun fiyata yemeleri için bir fırsat.”
Kullanıcılar yüksek teknolojili eldivenler ve kol bantları yardımıyla robota geleneksel yemeklerinin nasıl yapılacağını da öğretebilecek. Ayrıca robota, eve varmadan önce akıllı telefonlardaki uygulamalar aracılığıyla yemek siparişi vermek mümkün olacak. Yangın tehlikesine karşı cihazın acil durum ekipmanları mevcut.


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  robot

  ,

  Yemek

  ,

  Mutfak

  ,

  Fırsat

  ,

  Bilim

  ,

  kol

  ,

  lira

  ,

  zaman

  ,

  kuzey

  ,

  Karşı