Yorma bizi Kanye

Yorma bizi Kanye
Yorma bizi Kanye
Cool prenslikten magazin figürüne dönüşen Kanye West'in yeni albümü, havalı bir hip hop albümündense deneysel bir sanat işi, hazmı zor bir lokma gibi.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Bazı insanlara sınırsız kredimiz olduğunu düşünürüz. Buna kendimizi inandırırız. Ne yaparsa yapsın onu sevip bağrımıza basacağımıza (nedense) kendi kendimize söz veririz. Kanye West’i bugüne kadar hep el üzerinde tutmayı başardık. Moda sektörüne girmeye karar verdiğinde ‘hakkını verir’ dedik, annesini zamansız ve gereksiz bir estetik operasyon sonrası gelişen komplikasyon sonrası kaybettiğinde de onun için samimi olarak üzüldük. Kanye, hip hop camiasının en ‘cool’ adamıydı bize göre. Boynunda kocaman altından dolar kolyesiyle dolaşmıyor ve birbirinden seksi siyah kızlarla üzeri açık spor arabalarda uçuşmuyordu. Bunların yerine dünyanın en egzotik modellerinden biri olan Amber Rose ile sergi açılışlarında boy gösteriyor, iç mimariden iPad kılıfı tasarımına kadar elini attığı her şeyden hakkını vererek çıkıyordu... Bu pembe/mavi masal Kim Kardashian’ın kocaman kalçasıyla bir göktaşı gibi tam ortaya düşmesiyle son buldu. Kanye West ‘cool’ prenslikten, magazin dünyasının mide bulandırıcı ‘tuhaf’ yaratığına dönüştü. Dahası 15 Haziran’da dünyaya gelen ‘North Nori’ ile suratımıza tokat gibi inen bu ilişki, daha uzun yıllar paparazziler için çöl ortasındaki vaha gibi kalacak.
Nori’den sadece üç gün sonra dünyaya gelen ‘Yeezus’ ise kanlı canlı olmasa da West’in bir grup dostuyla stüdyoda kotardığı yeni bebeği. Paris’te modern ve lüks bir otel odasında temelleri atılan ‘Yeezus’ için bir araya gelen ekip hakikaten dudak uçurtacak cinsten. Mike Dean ve Daft Punk ile başlayan halka Justin Vernon, Frank Ocean, Chief Keef, Kid Cudi ve Charlie Wilson gibilerin de eklenmesi ile büyüdükçe büyümüş. Ancak ortaya çıkan ‘sound’u beğenmeyen West Efendi, iki haftalık bir gecikmeyi bile göze alıp Rick Rubin’den yardım istemiş. Uykusuz geçen onca gecenin ardından ‘Yeezus’un sancılı doğumu da sonunda gerçekleşmiş. Öylesine iddialı ve havalı ki ‘Yeezus’un CD versiyonu sadece standart şeffaf plastik kutuda, üzerinde sadece basit bir etiketle piyasaya sürüldü. Eh ne de olsa, Le Corbusier ve The Louvre ilhamlı bir sanat eseri karşımızdaki. Marina Abramovic nasıl olmuş da işin içine karışmamış hayret edilecek şey doğrusu.
Yayımlandığı hafta 327 bin kopya satarak ABD listelerine zirveden giren ‘Yeezus’, yapılan ‘ön-pompalama’ çalışmasının hakkını sonuna kadar verdi Kanye’ye. Pazarlama harikalarına asla bir itirazımız yok, hatta seviyoruz da. Jay-Z ortaklığı ile yayımlanan ‘Watch the Throne’u solo diskografisi dışında bırakacak olursak, zamanında büyük yaygara koparan ‘My Beautiful Dark Twisted Fantasy’yi takip eden ‘Yeezus’un hazmı zor bir lokma olduğunu söylemeden geçmeyelim. Karşımızdaki havalı bir hip hop albümü değil, deneysel bir modern sanat çalışması. Albüme olan bakışınız benim gibi modern sanat ile paralel ilerleyecekse işiniz zor. Punk, post-punk ve endüstriyel temaların üzerine işlenmiş olan şarkılar, kulak tırmalayıcı ve zor olması için özellikle tasarlanmış gibi. Eleştirmenlerin ve prestijli müzik yayınlarının ‘en çok ben beğendim’ savaşına tutulduğu albümün çıkış şarkısı ‘Black Skinhead’, on şarkı arasında en ‘ticari’ olanı. Seçim doğru. ‘Blood on the Leaves’ ve kapanışı yapan ‘Bound 2’ eski güzel günlerin hatırına dinlenir cinsten. Kapanış prens hazretlerinden küçük bir rica ile gelsin ‘’Lütfen yorma beni Kanye!’