YouTube yerine konsere çıksalar

YouTube yerine konsere çıksalar
YouTube yerine konsere çıksalar
Haber: CANSU URAS / Arşivi

2003 yılında çıkardıkları ‘Ocean Avenue’, dördüncü stüdyo albümleriydi. Ama biz onları o güne kadar duymamıştık. Pop punk ve alternatif rock’a kemanla ayrı bir lezzet katan Yellowcard, Türkiye ’de ilk kez Babylon’da sahneye çıkıyor. Grubun solisti Ryan Key’le son albümleri ‘Southern Air’ı ve konserde bizi neler beklediğini konuştuk.
Yeni albümünüz ‘Southern Air’ı nasıl tanımlarsınız?
Bence ‘Southern Air’, yaratıcı ve ilham verici bir çalışma oldu. Uzun yıllar sonra ilk defa tura çıktık ve bu, stüdyo döneminde bizi olumlu yönde etkiledi. Bu albümün, insanlar için ilham verici olduğunu düşünüyorum.
‘Ocean Avenue’, ‘Lights and Sounds’ ve ‘Empty Apartment’ şarkılarıyla tanınıyorsunuz. Ama bu çalışmaların ardından yıllar geçti. Dünle bugün arasındaki en büyük farklılık nedir?
Odak noktası! Yellowcard olarak artık geleceğimizin ve ne yöne doğru gittiğimizin farkındayız. Daha bilinçli hareket ediyoruz. Grubun uzun süre müzik üreteceği inancını aramızda sağlamlaştırmaya çalışıyoruz. ‘Southern Air’dan sonra daha pek çok albüme imza atacağımıza inanıyorum.
Müzikal anlamda kimlerden ilham alıyorsunuz?
Son 10 yıl için kesinlikle Coldplay. Favori grubum haline geldiler. Büyürken dinlediğim rock ve punk gruplarını hâlâ severek dinliyorum ve onlardan ilham alıyorum. Ama Coldplay, büyüdüğümde şarkı yazma kavramını anlamamda bana çok yardımcı oldu.
Eskiden çoğu müzik grubu gençlik dizileriyle tanınırdı. Şimdi bunun yerini sosyal medya aldı. Grubun büyümesi için sosyal medyayı en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Bence müzik gruplarının tüm dünyadaki hayranlarına ulaşabilmek için çok değerli bir aracı. Ama keşke insanlar Instagram veya YouTube’da daha az aktif olup konserlerde fiziksel açıdan daha aktif olsalar ve izleyicilerle orada iletişime geçseler. Cep telefonları yerine, insanların karşısına geçip onların yüzlerine öyle bakmayı tercih ederim.
Taylor Jardine ve Alex Gaskarth, bu albümde konuk vokaller olarak size eşlik ettiler. Arkadaşlarınızla birlikte çalışmak her zaman harika. Hopeless Record’la anlaştığımız için çok şanslıyız ve bu plak şirketi sayesinde pek çok grup ve müzisyenle çalışma fırsatı yakalayacağız.
Türkiye’deki ilk şovunuz olacak. Konsere gelecekler Yellowcard’dan ne beklemeli? Her zaman olduğu gibi yeni bir ülkeye gelecek olmaktan ötürü çok heyecanlıyız. Hâlâ bu kadar çok ülkeye gittiğimize inanamıyorum. Türk hayranlarımızla tanışmak için can atıyoruz ve şunu söylemeliyim ki onları tek kelimeyle harika bir şov bekliyor.
Yellowcard, bu akşam saat 22.30’da Babylon’da. Ön grup Second.