YouTube'u izledi eşini evde doğurtmayı başardı

YouTube'u izledi eşini evde doğurtmayı başardı
YouTube'u izledi eşini evde doğurtmayı başardı
Dördüncü çocuğuna hamile olan karısı kendini iyi hissetmediğini söyleyince tedbir olsun diye YouTube'dan 'Bebek nasıl doğurtulur' videoları izledi. O videolar dört saat sonra acil doğum başlayınca çok işe yaradıLONDRA - Türkiye’de erişimi yasak olan video paylaşım sitesi YouTube, hayat kurtardı. İngiltere’nin Cornwall kasabasında mühendislik yapan 28 yaşındaki Marc Stephens, YouTube’dan öğrendikleri sayesinde eşinin doğumuna yardımcı oldu.
Stephens, dördüncü çocuklarına hamile olan eşi Jo’nun kendini kötü hissetmesi sonucu, tedbir olsun diye Google arama motoruna girerek ‘Bir bebek nasıl doğurtulur’ yazdı. Çıkan sonuçlar arasında bolca seçenek bulduğu YouTube’a giren baba, doğumla ilgili videolar izlemeye başladı.
Bundan dört saat sonra Jo Stephens’ın doğum sancıları başladı ve kadının ambulans yetişemeden erken doğum yapacağı belli oldu. Sancıları sıklaşan İngiliz kadın doğumun başladığını anlayınca eşini uyandırıp yardım istedi. Marc Stephens, ebeyi arayıp bu sancıların doğum sancısı olduğunu kesinleştirdikten sonra bu konuda hiçbir tecrübesi olmadığı halde internetten öğrendiği bilgileri kullanıp doğumu gerçekleştirdi.
YouTube’da birkaç dakikada izlediği videoların kendisine çok yardımcı olduğunu söyleyen Stephens, ‘Arabada nasıl doğum yapılır’ adlı videoyu izlediğini anlatıyor. Evde doğum yapmak istediğini ama böyle bir şeyin olacağını tahmin etmediğini söyleyen 28 yaşındaki anneyse eşinin çok başarılı bir performans sergilediğini düşünüyor.

‘İlk kez başında uzun kaldım’
Marc Stephens, yaptığının çok da büyütülecek bir yanı olmadığı fikrinde; “Biraz soğukkanlı olmak ve paniğe kapılmamak yeterli, bunu herkes yapabilir” diyor. Çiftin Gabriel adını verdiği erkek bebek 2.408 kg. olarak dünyaya geldi. Aile doğumdan sonra hastaneden anne ve bebeğin sağlık raporunu aldı. “İlk defa bu doğumda eşimin başında bu kadar uzun kaldım” diyen ve İngiliz ordusunda donanma mühendisi olarak çalışan baba, başarılı operasyonundan dolayı sağlık görevlilerinden tebrik bile almış.
Çiftin iki yaşında Jasmin, beş yaşında Sophie ve altı yaşında Zoe adlı üç çocukları daha bulunuyor. (The Daily Telegraph)