Yoyo oynamak ikinci bir emre kadar yasak!

Yoyo oynamak ikinci bir emre kadar yasak!
Yoyo oynamak ikinci bir emre kadar yasak!
Yıl 1932... Takunya ustaları bile işi gücü bırakmış yoyo üretiyordu. Sonunda Belediye bu çılgınlığa bir son verip yoyo çevirmeyi yasakladı.

RADİKAL - Tahta bir diskin, eksenine bağlanan bir tel boyunca indirilip çıkarılmasıyla oynanan yoyo oyuncağı, 1932’de bütün Avrupa ’da olduğu gibi Türkiye ’de de bir salgın halini alır. 26 Ekim 1932 tarihli haberinde “Berber çıraklarından mektep çocuklarına herkes yoyo oynuyor” diyen Cumhuriyet gazetesi, yoyoya olan talep nedeniyle Uzunçarşı esnafının 15 günde 100 bin yoyo ürettiğini yazar.Akşam gazetesinin 13 Kasım tarihli haberinde ise, “Beyazıt’tan Tahtakale’ye inen caddedeki 27 dükkan takunya, merdiven parmaklığı, yaldızlı beşik ve zilli tef yapmayı bırakmış İstanbul’a yoyo yetiştiriyor” denilmekte, Cumhuriyet yazarı Burhan Felek, “Yoyo ticareti Harbi Umumi’nin şeker ticareti kadar rağbet gören iş olmuştur. Bir çocuğun eline yoyo verirseniz onunla, edebi bir eser verirseniz onunla oynar” diye isyan eder.

Ancak yoyo büyükler arasında da hızla yayılacak, salgın kısa sürede İstanbul dışına da taşacaktır. Bu çılgınlık, Kasım 1933‘te İstanbul Belediyesi’nin aldığı yoyo oynanmasının yasaklanması kararıyla son bulur. (#tarih dergisinin Şubat sayısından alınmıştır)

Memlekete dekolte 300 yıl evvel gelmiş

500 senelik baş tacı

Hurrem: Bir Osmanlı 'trend-setter'ı


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Dekolte

  ,

  Akşam

  ,

  Avrupa

  ,

  Tarih

  ,

  yazar

  ,