YSL tarihe karıştı

Yirminci yüzyılın belli başlı moda figürlerinden biri olan Yves Saint Laurent, 40 yıl önce açtığı efsanevi moda evinin kapılarına kilit vurdu.

Yirminci yüzyılın belli başlı moda figürlerinden biri olan Yves Saint Laurent, 40 yıl önce açtığı efsanevi moda evinin kapılarına kilit vurdu. Ocak ayında tasarımı bıraktığını bildirerek, moda dünyasını şoke eden 66 yaşındaki Laurent, çalışanlarına veda etmek için Çarşamba günü şirketin ana binasını ziyaret etti. Laurent'in, bir kısmı başka moda evlerinde çalışmaya başlayan, geri kalanı da emekliye ayrılan 158 kişilik ekibi, eşyalarının geri kalanını toplamak ve projelerinin son dikişlerini tamamlamak için perşembe günü YSL'in ana binasında buluştular. YSL moda evi kapanmış olsa da Yves Saint Laurent ismini unutmak şüphesiz mümkün olmayacak. 1999 yılında Saint Laurent, hazır giyim markası Rive Gauche'un haklarını, artık markanın butik, parfüm ve kozmetiklerini yürüten Gucci'ye satmıştı. Saint Laurent'in son defilesini ise, Paris'teki Georges Pompidou Center'ın etrafını saran kalabalık, dev ekranlardan seyretmişti. Defilede, Saint Laurent'in bugüne kadar yaptığı en ünlü tasarımları sergilendi. Safari ceketlerinden, pantolon ceket takımlara, tualetlere ve kadınlara özel tasarladığı smokine kadar YSL imzası taşıyan belli başlı ürünler podyumda yerini aldı.
1962 yılında ortağı Pierre Berge ile beraber kendi moda evini kuran Saint Laurent, cinsiyetler arası bariyerleri kırdığı uçuk tasarımları ile tanınıyor. Saint Laurent, emekliliğini ilan ettiğinde, uyuşturucu, depresyon ve yalnızlıkla olan mücadelesinden bahsetmiş ancak bu sorunları doğrudan emekli olma kararına bağlamamıştı. "Tüm bunlardan biraz büyülenmiş ama ayık bir şekilde kurtuldum," diyen Saint Laurent, giysilerini giyen, ona sadık kalan ve ona mutluluk kaynağı olan ünlü ünsüz tüm kadınlara teşekkür etti.