Yüksek riskli ameliyata yerli imza

Yüksek riskli ameliyata yerli imza
Yüksek riskli ameliyata yerli imza

Osman Duman?ın annesi Nezafet ve babası Saim Duman oğullarına yardımcı oluyor. Doç. Dr. Hakan Oruçkaptan (üstte), bu operasyonun dünyada 37 hastada yapıldığını söylüyor. Duman?ın beynine yerleştirilen elektrotlar, göğse yerleştirilen pile bağlanıyor. FOTOĞRAFLAR: BEYHAN PEKER / AA

Küçüklüğünden beri çektiği Tourette sendromundan kurtulması için gerekli ameliyata yaşadığı İsveç'teki doktorlar onay vermedi, belgesele konu olan şifa Hacettepe'den Hakan Oruçkaptan'la geldi

STOCKHOLM/ANKARA - Küçüklüğünden beri istemsiz hareket ve seslerle karakterize bir tik hastalığı olan Tourette sendorumuyla boğuşan, İsveç’te yaşayan Osman Duman’ı, bu ülkedeki doktorların yapmaktan kaçındığı riskli bir ameliyatla sağlığına kavuşturan Doç. Dr. Hakan Oruçkaptan’ın başarısı, televizyon belgeseline konu oldu. Duman ailesinin ikinci çocuğu olan Osman’ın hastalığı, sekiz yaşında gözlerini sürekli kırpmasıyla ortaya çıktı. Duman, baş, kol ve ayaklarının da kontrolsüzce hareket etmeye başlamasıyla psikiyatri servisine sevk edildi.
Çeşitli kliniklerde tedavi gören Osman Duman, sonuç alamayınca Sahlgrenska ve Karolinska üniversite hastanelerine başvurdu ancak İsveçli doktorlar, iyileşmesi için tek şansı olan ameliyata, hastanın hayatını kaybedebileceği endişesiyle onay vermedi.

Dünyada dördüncü, Türkiye’de ilk
Osman Duman, yaşı ilerledikçe artan rahatsızlığı yüzünden çevresine de zarar vermesi üzerine ailesi tarafından bağlanmaya başlandı. Aile, 2005’teki Türkiye tatili sırasında Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Bülent Elibol’a ulaştı. Ameliyattan başka çare olmadığı, ancak operasyonun çok pahalı olduğu söylendi. İsveç’ten sağlık sigortası belgeleri alındı, aynı bölümden Doç. Dr. Hakan Oruçkaptan ameliyat kararı aldı.
Ameliyatla beynin bir bölgesine yerleştirilen elektrotlar, göğse yerleştirilen pile bağlanıyor, sürekli akım parametreleri değiştirilerek hasta için en ideal etki oluşturuluyor.
2005’te 22 yaşında ameliyat edilen Duman’ın dünyada o güne kadar bu tedavinin uygulandığı dördüncü, Türkiye’deyse ilk vaka olduğunu belirten Oruçkaptan, operasyonun dünyada 37 hastada yapıldığını söylüyor. Cihaz istenmeyen etki halinde kapatılabiliyor.
İsveç’in devlet televizyonu SVT1, Duman’ın dört yıllık tedavi sürecini, bir saatlik belgeselle ekrana taşıdı. Belgeselde Duman’ın ameliyat öncesi ve sonrası yaşamına, Doç. Dr. Oruçkaptan’la söyleşiye, ailenin 30 bin avroluk hastane masrafını alabilmek için sigorta şirketiyle mücadelesine yer verildi. (aa)