Yüksek tansiyonun ana nedeni yaygın bir virüs olabilir

CHICAGO - Dünya çapında 1 milyardan fazla kişiyi etkileyen yüksek tansiyonun ana nedeninin yaygın bir virüs olabileceği ve bu keşfin yüksek tansiyonun tedavisinde yeni bir yaklaşım sağlayabileceği açıklandı. Boston’daki Beth Israel Deaconess Hastanesi araştırmacılarının PLoS Pathogens dergisinde yer alan ve farelerle yapılan araştırmalarına göre, yetişkinlerin çoğunda görülen ‘herpes ailesinden sitomegalovirus’ (CMV) virüsünü taşıyan farelerde yüksek tansiyon ile damar sertliği gelişme olasılığının çok daha yüksek olduğu saptandı. 

Hipertansiyona yeni tedavi umudu
Araştırmanın başkanı Clyde Crumpacker, keşfin yüksek tansiyon ve damar hastalıkları konusunda yeni bir yaklaşım geliştirebileceğini söyledi. Araştırmanın virüsün kan damarlarında inatçı bir enfeksiyona neden olduğunu gösteren ilk doğrudan kanıtı sunduğunu kaydeden Crumpacker, çalışmanın hipertansiyon tedavisine yeni yaklaşım getiren antiviral ilaçlar ve aşılar geliştirilmesi konusunda da fikir verebileceğini söyledi.
Ekip, laboratuvar farelerini gruplara ayırdı. Bir grup normal beslenmeye, diğeri yağlı beslenmeye tabi tutuldu. Her iki grupta da CMV virüsü taşıyan farelerin kan basıncının, virüsün bulunmadığı farelere göre daha yüksek olduğu görüldü. Yüksek kolesterol beslenmesine tabi tutulan CMV’li farelerin yüzde 30’unda damar sertliği işaretleri belirdi. Ekip, farelerin böbrek hücreleri üzerindeki bir diğer çalışmalarında da yüksek kan basıncına yol açan renin enzimi düzeyinde yükselme olduğunu keşfetti. CMV ile enfekte olan kan damarı hücrelerinde aynı yüksek oranda enzimle karşılaşan araştırmacılar, CMV enfeksiyonunun kan damarlarındaki enflamasyon işaretlerini artırdığını saptadılar. (aa)