Yükseklik korkusu olan bakmasın!

Yükseklik korkusu olan bakmasın!
Yükseklik korkusu olan bakmasın!
Göğe doğru uzanan ve uçsuz bucaksız gibi görünen bu apartmanlar Hong Kong'dan... Büyüleyici kareler adeta birer soyut sanat eseri ama işin aslı burası yedi milyonluk nüfusunun barınma sorununa çözüm olarak inşa edilmiş toplu konutlar.

Baş döndürücü yükseklikteki bu apartmanların fotoğrafları görenlerde mozaik etkisi yaratıyor. Apartmanlar bitmez tükenmez gibi görünen halleri ve değişik renkleriyle soyut bir sanat eserini andırıyor. Lakin apartmanlar göze inanılmaz gelse de 7 milyonluk nüfusunu şehre yerleştirmede ciddi bir sorun yaşayan şehirde, on binlerce insana barınma olanağı sağlıyor.
Apartmanların büyüleyici fotoğraflarını seyahat fotoğrafçısı Jason Langley, Çin ’i ziyaret ettiği sırada çekti. Hong Kong nüfusunun üçte biri bu apartman bloklarında oturuyor. En büyük apartman bloğu 36.000 insana ev sahipliği yapıyor. Çoğu fotoğrafta Hong Kong’un en eski toplu konut alanı Shek Kip Mei Estate görülüyor. Alandaki sarı, kırmızı , mavi ve gri renkli 7.363 ev herhangi bir biçim düzeni takip etmiyor ve 14.000 insanı barındırıyor. Langley, aynı zamanda Tseung Kwan O’daki 40 katlı yüksek apartmanların da fotoğrafını çekiyor.
Amerikalı fotoğrafçı, her konut alanının küçük bir şehir gibi işlediğini, hepsinde kendi marketleri, restoranları, fitness merkezleri olduğunu ve hatta bazılarında doktor ofisleri, okulları, posta ofisleri ve metro istasyonları bulunduğunu söylüyor.
Jason “Apartmanlar bu küçük sayılabilecek ama kalabalık şehrin olabildiğince fazla sakinini barındırmak amacıyla tasarlanmış. Shek Kip Mei Estate’teki parlak renkler çok çapıcı ve binalar birkaç sokak öteden öne çıkıyor. Bazı binalardaki renklerin ve desenlerin belli bir düzeni varken diğer binalardakiler rastgele seçilmiş gözüküyor. Her bloğun belli bir renk uyumu olduğunu ama her kiracının apartmanının rengini seçebildiğini düşünüyorum. Bütün apartmanlar çok büyüleyici hatta baş döndürücü. Apartmanların büyüklüğü göz alıcı hatta o kadar büyükler ki resimlerini çekmek zor. Birçok bina birbirinin aynısı pencerelerden oluşuyormuş gibi gözüküyor ancak yakından bakınca özgün yaşamların küçük detayları gözüküyor. Pencerelerden asılan çamaşırlar ve balkonlardaki çiçekler bunun birer örneği” diye anlatıyor. (The Daily Mail)

 

 

 


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  Çin

  ,

  Doktor

  ,

  Mavi

  ,

  Metro

  ,

  Posta

  ,

  Konut

  ,

  Kırmızı

  ,

  Mail

  ,

  seyahat

  ,

  fitness

  ,

  BİNA