Yumurta bir kez daha aklandı!

Yumurta bir kez daha aklandı!
Yumurta bir kez daha aklandı!

Uzmanlara göre yumurtadan kaçmak, modası geçmiş bir kanı.

İngiliz bilim insanları yumurta araştırmalarını inceleyip hükmü verdi: İstediğiniz kadar yiyin...

LONDRA - Bilim insanları yumurtayı bir kere daha akladı... İngiltere, Surrey Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre insanlar, sağlıklarına zarar vermeden istediği kadar yumurta yiyebilir.
Yumurta konusunda yapılmış çok sayıda farklı araştırmayı tekrar inceleyen bilim insanları, haftada üç kereden fazla yumurta tüketmemek gerektiği görüşünün hâlâ yaygın olduğuna dikkat çekerek, bunun modası geçmiş kanıtlara dayanan, yanlış bir kanı olduğunu açıkladı. İngiliz araştırmacılara göre doymuş yağlar, sağlığa yumurtadan çok daha fazla zarar veriyor.
Araştırma ekibinden Prof. Bruce Griffin, yumurtanın sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasını oluşturduğunu belirterek, “Yumurta tüketimini kanda yüksek kolesterol ve kalp hastalıklarıyla bağlantılandıran kökleşmiş yanlış düşüncenin düzeltilmesi gerekiyor” diye konuştu. Griffin, beslenmede yumurta sayısını azaltmasına gerek olmadığı, tam tersine doğanın bu en besleyici gıdalarından birini rahatlıkla beslenmesine dahil edebileceği tavsiyesinde bulundu. 

Yağlı et, kek, pasta daha zararlı
İngiliz Kalp Vakfı’ndan uzman diyetisyen Victoria Taylor da, “Kolesterolünüzü azaltmak istiyorsanız yağlı et, tam yağlı sütlü ürünler, kek, pasta gibi doymuş yağların bulunduğu yiyecekleri azaltmalısınız” dedi.
Yüksek kolesterol, kalp hastalığında önemli bir faktör. Kolesterolün üçte biri yenilen besinlerden kaynaklanıyor. Diğer faktörlerse sigara kullanımı, aşırı kilo ve egzersiz yapmamak. İngiltere Kalp Vakfı haftada üç yumurtadan fazla yememe tavsiyesini, yeni kanıtların ortaya çıkması üzerine 2007 yılında kaldırmıştı. (bbc)