Yumurtanın da sarısı var

Yumurtanın da sarısı var
Yumurtanın da sarısı var
Prodüktör / şarkı yazarı Timbaland'ın Madonna ve Duran Duran gibi efsanelerin en kötü albümlerine katkısı malum. Ama yumurtanın da bir sarısı var... Timbaland'ınki de Justin Timberlake.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Wes Craven 80’lerin sonunda iyice ‘ucuzlaşmış’ korku sinemasına neresinden bakılırsa bakılsın felsefi derinliği olan bir film gönderdi. Wade Davis’in kitabından ‘Yılan ve Gökkuşağı’, o yaşta kimi noktaları anlamakta güçlük çeksek bile sırtı ‘vudu’nun tüyler ürpertici yeraltı dünyasına dayanan nefis bir prodüksiyondu. Kariyerinin ve yakışıklılığının doruğundaki Bill Pullman’ın canlandırdığı Doctor Dennis Allen’ın vay başına gelenler... Allen, onu karanlık âlemlerle tanıştıracak olan ve insanları zombiye çevirebilen Dargent Peytraud’a şöyle söyler: ‘’Bana bilmediğim bir şey söyle!’’ Tıpkı Justin Timberlake’in Timbaland’e söylediği gibi: ‘Gimme What I Don’t Know (I Want)’. Zira yeni albüm tam da böyle başlıyor. Timbaland’in de tıpkı Peytraud gibi dokunduğu müthiş isimleri zombileştirme gibi ‘enfes’ bir özelliği var. Duran Duran ve Madonna ’nın kariyerlerindeki en kötü albümleri onunla yapmış olması sadece kötü bir tesadüf olmasa gerek. Ancak malum, yumurtanın bir de sarısı var. Justin Timberlake’in kariyerindeki yeri tartışılmayacak kadar önemli olan Timbaland, onun gereğinden fazla uzun bir aradan sonra yeniden balıklama daldığı müzik mevzuunda yine yanında. Mart ortası ilk bölümü yayımlanan ‘The 20/20 Experience’in ikincisi ise nihayet huzurlarımızda. 

Daha da uzun

İlk albümü yine bu sayfalarda acımadan eleştirmiştik. İkinci halka için yelkenleri suya indirdiğimizi belirtmekte fayda var. Bunun en önemli sebeplerinden biri, adeta ‘Off The Wall’ albümünden fırlayıp günümüze gelmiş bir Quincy Jones/Michael Jackson şaheseri gibi parıldayan ilk single ‘Take Back the Night’. ‘20/20’ deneyimi, sanki bu albümle taşları yerli yerine oturtmuş gibi görünüyor. Drake destekli ‘Cabaret’ ve Jay-Z’nin tüm cüssesi ile gövde gösterisi yaptığı ‘Murder’ dikkat çeken işler. İkinci single ‘TKO’ ise monoton düzenlemesi yüzünden biraz sabır istiyor. Olduğu gibi ‘SexyBack’ten apartılan ‘True Blood’ sırf bu göndermenin hatırına bile sevilebilir. ‘Amnesia’ ve ‘Drink You Away’ Timberlake’in ne kadar kusursuz bir pop yıldızı olduğunu anlamamıza sebep.
Bir önceki albümü, özellikle uzun şarkı süreleri yüzünden eleştirmiştik. Justin bu kez işi iyice abartıp bazı şarkıları 11 dakikanın üzerine çıkarmış. Sabrınız çok, uykunuz yoksa hiçbir şarkıyı atlamadan, zıplamadan zevkle dinleyiniz. Ne yazık ki bizde durum tam tersi.