Yunanistan cayır cayır yanıyor!

Yunanistan cayır cayır yanıyor!
Yunanistan cayır cayır yanıyor!

Kundaklama şüphesi bulunan yangın, NASA?nın uzaydan çektiği görüntülerde de kendini belli ediyor. Yangınzedeler itfaiyede koordinasyon eksikliği olduğundan şikâyetçi... FOTOĞRAFLAR: REUTERS

Yunanistan'da başkent Atina'nın kuzeydoğusundaki Marathonas bölgesinde cuma gecesi başlayan yangın söndürülemiyor. Binlerce kişi bölgeyi terk etti. Türkiye de gönderdiği bir uçakla söndürme çalışmalarına destek veriyor
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da, başkent Atina’nın kuzeydoğusundaki Marathonas bölgesinde çalılık alanda cuma gecesi başlayan yangın, Atina ve Pire kentlerinin de içinde yer aldığı Atika bölgesinin son yeşil alanları ‘yutarken’, alevleri kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Basın ağır bir şekilde, hükümeti yangına geç müdahale etmekle suçluyor. Apoyevmatini gazetesi ‘büyük felaket’ olarak nitelediği yangının kundaklama sonucu çıktığını savundu. ‘Devlet mekanizması Atika katledilirken donakaldı’ başlığını kullanan Ethnos gazetesi, gereken dikkatin gösterilmediğini ve yangın söndürme araçlarının intikalinin geç yapıldığını belirtti. Ta Nea gazetesi kanıtların, yangının kundaklama sonucu çıktığını gösterdiğini ve hükümetin yanlış değerlendirmeleri nedeniyle kontrol altına alınamadığını yazdı. Elefterotipiya gazetesiyse Atika’da son 30 yılda yanan 300 bin dönüm yeşil alanın 100 bin dönümlük bölümünün şehir planları içine alındığını ve orman alanlarına lüks villalar dikildiğine dikkat çekti.

Pilotun borcu varmış!
Bu arada önceki gün Kıbrıs Rum yönetiminin Atina’ya gönderdiği yangın söndürme helikopteri Rus pilotun Yunan devletine 600 avroluk borcu yüzünden saatlerce yerde çakılı kaldı. 150 binden fazla ormanlık arazinin çok sayıda evin ve otomobilin kül olmasına yol açan yangının söndürülmesi için Yunan hükümetinin AB’den yardım çağrısına İtalya ve Fransa’yla birlikte cevap veren Kıbrıs Rum kesimi, Rusya’dan kiraladığı bir uçak ve helikopter gönderdi. Helikopter ikmal için Rodos Havaalanı’na indiğinde, Rus pilotun Yunan devletine 600 avro borcu olduğu tespit edildi. Pilotun yakalandığını öğrenen Rum Adalet Bakanı Lukas Luka küplere binerek, Yunan İçişleri Bakan Yardımcısı Hristos Markoyiannakis’i aradı. Markoyiannakis’in müdahalesiyle Rus pilot yaklaşık altı saat sonra serbest bırakıldı. Uçak Atina’ya ulaştığında hava karardığından ancak ertesi gün uçabildi.
Yangın dört günde 170 bin dönüm ormanlık arazinin, 200’den fazla evin, çok sayıda otobilin yanmasına neden oldu. Dün alevler Penteli, Pikermi, Nea Marki gibi yoğun yerleşim bölgelerini tehdit etti. Porto Germeno sahil kasabasında paniğe kapılan halk evlerini terk ederek denizde sabahladı. Atina’ya 80 km. mesafedeki Eğriboz adasında da yeni bir yangın başladı.
Atina şehir merkezinde yangının yol açtığı kara bulut üç  gündür dağılmadı. Çok sayıda yaşlı Atinalı solunum sorunlarıyla hastanelere sevkedildi.
Bu arada, yangın 50 kilometrelik bir alanı kapsamadan önce itfaiye teşkilatının beş helikopterinden ikisinin arızalı olduğundan havalanamadığı anlaşıldı. Bir yangın söndürme uçağı  arızalanınca denize iniş yaptı. Bazı itfaiye araçlarıysasu takviyesi yapılmadığından saatlerce bekletildiler.
Yangınzedeler, özellikle itfaiye teşkilatında koordinasyon eksikliği yüzünden büyük zaman kaybı yaşandığını belirtiyor. Yetkililer, yangının başladığı bölgede (Grammatiko kasabası) yol dahi bulunmadığını belirterek kundaklama ihtimalinin kuvvetli olduğunu söylüyor. 

Türkiye bir uçak gönderdi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunanlı mevkidaşı Dora Bakoyani’yi telefonla arayarak hem Türkiye’nin dayanışmasını dile getirdi hem de yardıma hazır olduğunu söyledi. Bakoyani de yardım isteğini dile getirdi. Atina’daki yangının söndürülmesi çalışmalarında yer almak üzere bir amfibik Türk uçağı dün öğle saatlerinde Antalya’dan Atina’ya ulaştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis’i aradı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.