Yuvasını Hamas'a kurduran sayısı hızla artıyor

Yuvasını Hamas'a kurduran sayısı hızla artıyor
Yuvasını Hamas'a kurduran sayısı hızla artıyor

36 yaşındaki Eşref Farahat?la 28 yaşındaki eşi Rania Hicazi (solda) geçen yıl Tayseer?de tanışıp evlenen çiftlerden...

Adını 'cihat'la beraber duyduğumuz Hamas örgütü, çöpçatanlık işine girdi! Gazze'de gençlerin İslami kurallara göre tanışıp evlenmelerine önayak olan Hamas'a başvuran sayısı 300'e yaklaştı

GAZZE - Hamas adını aşkla yan yana düşünmek zor, oysa ismini daha çok ‘cihat mücadelesi’nden duyduğumuz örgüt, çöpçatanlık işinde hayli başarılı. Evlilik çağına gelen gençleri bir araya getirerek İslami kurallara göre tanışıp evlenmelerini sağlayan Hamas’a evlilik için müracaat eden sayısı 287’yi bulmuş.
29 yaşındaki genç kadın Tahani de Hamas’a güvenenlerden. Sadece bal rengi gözlerinin görüldüğü, siyahlar içindeki Tahani, “Sokakta yürürken, ‘Allah’ım bu kadar erkek içinde biri bile bana uygun değil mi?’ diye yalvarırdım, şimdi aradığım kişiyi buldum” diyor.
Arap dünyasında anne-babası ölmüş, akrabası olmayan kişilerin bir başına kısmet bulması zor. Bu iş için Hamas’ı seçenlerin çoğu da böyle kişiler. Tayseer adlı kuruma gelenler de çeşitli. Genç, orta yaşlı, makyajlı, sade giyimli, eğitimli, okuma yazma bilmeyen... 

25 yaş altı bekârın işi kolay
“Hamas insanları birbirine yaklaştırmak için var. Burada da misyonunu sürdürüyor” diyen yönetici Wael Zard, 2007’de açılan kurumun misyonunun ‘sevgi ve barışı yaymak’ olduğunu söylüyor.
İki yılda yaklaşık 40 kişiyi evlendirdiklerini söyleyen Zard, “Evlenenler çok mutlu. Şimdiye kadar hiçbir şikâyet almadık” diyor.
Tayseer’in iş, okul ya da kişinin ihtiyacına yönelik sosyal aktiviteler bulan başka departmanları da var ama en büyük ilgiyi evlilik departmanı topluyor. Mekânda sıra bekleyen kalabalıklar, Hamas’ın eş bulma kurumuna rağbetin çok büyük olduğunun kanıtı.
Geleneksel yolla evlenme imkânı olduğu halde Hamas’tan yardım alan kadın sayısı da az değil. Aileler genellikle Hamas’a ve onların bulduğu damat adayına güveniyor. Tayseer binasına ağabeyiyle, babasıyla gelen kadınlar olduğu gibi, yalnız gelen kadınlar da var.
Kuruma gelen kadınlarla bir ön görüşme yapan Nesrin Halil, “Çoğu kadın ilk geldiğinde çekingen davranıyor ancak birkaç görüşmeden sonra rahatlıyor” diyor.
Tayseer’e başvuranlar özelliklerini yazdıkları başvuru formlarını 10 dolar karşılığında Halil’e bırakıyor. Bilgileri sisteme geçen Halil, uygun bulduğu çiftleri buluşturup konuşturuyor. “25 yaş altı ve hiç evlenmemiş olanlar; boşanmış, çocuklu ve 30 yaş üstü kişilere göre daha kolay eş buluyor” diyen Halil, “Başvuranlar arasında üniversite mezunu da var, okuma yazma bilmeyen de. Herkes eşini bulmak istiyor. Evlenmek İslamiyet’te çok önemli. Bir yaştan sonra evlenmemiş olmak rahatsız edici ancak sosyal baskılar yüzünden pek çok insan evleneceği kişiyi bulamıyor. Biz dinimize uygun bir iş yapıp insanlara sevecekleri kişiyi bulmada yardım ediyoruz” diyor. 

Erkekler yeşil göz istiyor
Halil’e göre, Hamas’a başvuran erkekler aradıkları kadında genellikle açık renk ten ve yeşil göz isterken, kadınlar bu konuda daha mütevazı: Evlenecekleri erkeğin bir işinin olması çoğu kez yeterli.
Tayseer, aslında daha çok hayır kurumu gibi çalışıyor. Mesela gelecek hafta görme engelli birkaç çift için toplu nikâh kıyılacak. Hamas özellikle İsrail halkı için terörist bir grup olsa da onlar kendilerini sevgi ve barışa adamış iyi insanlar olarak görüyor ve yaptıkları tek işin ‘dünyadaki barış ve sevgiyi artırmak’ olduğunu söylüyor. (ap)