Yüz nakliyle hayata döndü

Suratının yüzde seksenini kaybeden hasta yüz naklinden sonra yemek yiyor, koku alıyor ve konuşabiliyor


PARİS - ABD’de yüzünün, yüzde 80’ine nakil yapılan Connie Culp’ın durumunun iyi olduğu bildirildi.

Amerikalı doktorlar, hastada ameliyattan sonraki 47. günde sadece bir kez kısa süreli doku reddinin görüldüğünü, bunun da ilaçla giderilebildiğini belirtti.

Culp’ın, ameliyattan 6 ay sonra yüzünü hissetmeye başladığını belirten doktorlar, özellikle gülme ve sesli harfleri söyleme becerileri gibi kas düzeyinde yavaş da olsa iyileşme olduğunu vurguladı.

The Lancet dergisindeki makalede, hastanın üst dudağını ve alt gözkapağını hareket ettirmede halen güçlük çektiğini kaydeden doktorlar, koku alma, katı besinleri yeme, bardaktan içme, anlaşılabilir konuşma gibi temel işlevlerinse yerine geldiğini ifade etti.

Doktorlar, hastanın psikolojik durumunun da iyi olduğuna, depresyon ya da travma sonrası stres belirtileri göstermediğine dikkati çekti.

ABD’nin Ohio eyaletinde Aralık 2008’de Cleveland kliniğinde yapılan ameliyatla bir kadın vericiden alınan yüzün, yüzde 80’i 22 saat süren ameliyatla Culp’a nakledilmişti.

ABD’de ilk kez bu kadar büyük çaplı yüz naklinin yapıldığı 46 yaşındaki 2 çocuk annesi Culp, 2004’de eşinin açtığı ateşle yaralanmış, burnunu, yanaklarını, damağını ve bir gözünü kaybetmişti. Connie Culp, yemek yiyemiyor, koku alamıyor ve konuşamıyordu.

Dünyada ilk başarılı yüz nakli 2005’te Fransa’da, köpeği tarafından yüzü parçalanan 38 yaşındaki Isabelle Dinoire’a yapılmıştı.

Dünya genelinde Culp’ınki de dahil olmak üzere dördü Fransa’da, ikisi ABD’de ve biri Çin’de 7 kez yüz nakli yapıldı. Fransa’da ve Çin’de 2 hasta yüz naklinden sonra yaşamını yitirdi.(aa)