Yüzde 100 Laz filmi!

Yüzde 100 Laz filmi!
Yüzde 100 Laz filmi!

Bu filmde yazan, yöneten, oynayan, kamera önü ve arkasındaki herkes Karadenizli, herkes amatör! Karadeniz’i bugüne kadar hep başkaları anlattı, şimdiyse taşın altına ‘uşaklar’ ellerini koydu. Trabzonlu tıp hekimi İsmet Eraydın’ın yazıp yönettiği ‘Tepenin Uşakları’nda gerçek karakterler rol aldı, kendi hikâyelerini kendileri anlattı.
Film , 12 Eylül 1980 darbesinin hemen öncesinde Trabzon’un Çiçeklidüz Köyü’nden bir kesit sunuyor. ‘Alamancı’ babasının yokluğunda hem eve reislik eden, sığır güden hem de okuyup doktor olma hayali kuran Hikmet’in en büyük hayali ise Züleyha’sına kavuşmaktır. Ancak Züleyha’nın babası Sabri Ağa’nın, kızı için başka planları vardır. Yedi köyün ortaklaşa kullandığı ve üzerinde maçlar yaptığı ‘tepe’yi de sahiplenmektedir Sabri Ağa. Kendi kararlarının önünde engel olarak gördüğü herkes ve her şey için de sinsi planlar geliştirmektedir.
Yönetmen İsmet Eraydın’ın filmle ilgili yorumu şöyle: “Bu film, çocuğumun, benim neslimin yaşam koşullarını anlayamaması üzerine, ona ve onun nezdinde tüm günümüz gençliğine cevap niteliğinde. İnternet , televizyon hatta elektrik yokken mutlu olduğumuz zamanlar vardı demek istedim. Ama her şey öyle hızlı ilerliyor ki filmi çekerken bile filme adını veren tepede baz istasyonları yapıldı.”