'Yüzyılın ilk grip salgını eski günlerine döndü'

'Yüzyılın ilk grip salgını eski günlerine döndü'
'Yüzyılın ilk grip salgını eski günlerine döndü'

Hong Kong?da kreş ve ilkokullar yarın itibarıyla iki hafta kapalı. FOTOĞRAF: REUTERS

ANKARA - Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Müdürü Margaret Chan, dünyanın 21. yüzyılın ilk grip salgınının eski günlerine döndüğünü söyledi. Chan, salgının ilerlediğini göstermek için en yüksek düzey olan altıncı aşamaya çıkma kararı aldıklarını anlatarak, “Bu, dünyanın, 21. yüzyılın ilk grip salgınının eski günlerine döndüğü anlamına geliyor. Domuz gribi virüsü şu an durdurulamıyor” dedi. İsviçreli ilaç firması Novartis ise hastalığa yol açan Influenza A/H1N1 virüsüne karşı kullanılacak aşının ilk seri üretiminin gerçekleştirildiğini açıkladı.

74 ülkede 145 kişi öldü
Dünya genelindeki domuz gribi vakası sayısı 29 bin 669 olarak açıklanırken WHO, 74 ülkede tespit edilen hastalıktan şu ana kadar 145 kişinin öldüğünü duyurdu.
Açıklamada, vaka sayısında en büyük artışın Kanada’da olduğu belirtildi. İngiltere’de vaka sayısı 848’e çıkarken Yunanistan’da son 24 saat içinde beş yeni vaka tespit edilmesiyle ülkede bu hastalığı kapanların sayısı 12’e ulaştı. Fas’ta Kanada’dan giriş yapan bir genç kızda virüs saptandı, bu ülkenin ilk vakası oldu.
Çin’de kesinleşmiş domuz gribi vakası sayısı 126 olarak açıklanırken, bunlardan 60’ının taburcu edildiği de hatırlatıldı. Çin Sağlık Bakanı Cın Cu ise kendi ülkesindeki Influenza A/H1N1 gribi salgınının kontrol altına alınabildiğini söyledi.
Bu arada Hong Kong’da 12 öğrencide domuz gribi saptanmasının ardından, kreş ve ilkokulların kapatılmasına karar verildi. Yetkililer, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla kreş ve ilkokulların yarından itibaren iki hafta süreyle kapalı kalacağını duyurdu. (aa)